Gündem Haberleri

  MHP'li 3 eski milletvekiline 'töre' davası

  Hürriyet Haber
  15.02.2006 - 15:45 | Son Güncelleme:

  Eski Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı'na aday olmasını engelleme eyleminden yargılanan eski MHP milletvekilleri Cemal Enginyurt ve Ahmet Erol Ersoy, 20'şer ay hapis cezasına mahkum edildi, eski Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin ise beraat etti.

  Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, müdahil Somuncuoğlu'nun avukatıyla sanıkların avukatları katıldılar.

  Somuncuoğlu'nun avukatı, olay sırasında sanıkların üzerinde tabanca bulunup bulunmadığı ve sanıkların silahlarını müvekkilinin korumalarına gösterip göstermedikleri konusunda görüntülere göre bilirkişi raporu hazırlatılmasını istedi.
  Yargıç Abdulhalik Yıldız, Somuncuoğlu'nun avukatının talebini, esasa etkili olmayacağı gerekçesiyle reddetti.

  Sanıkların avukatları da esas hakkındaki savunmalarında müvekkillerinin suç işlemediğini savundular ve beraat isteminde bulundular.

  Yargıç Yıldız, MHP'nin eski milletvekilleri Cemal Enginyurt ve Ahmet Erol Ersoy'u eski Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “siyasi hakları kullanmaktan men” cezasını düzenleyen 174. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 20'şer ay hapis cezasına çarptırdı. Enginyurt ve Ersoy'a 121'er YTL adli para cezası veren Yıldız, sanıkların hapis cezasını paraya çevirmedi ve ertelemedi. Eski Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin ise bu suçtan beraat etti.

  Yıldız, Somuncuoğlu'nun makam aracına zarar verilmesi iddiasıyla ilgili “kamu malını ızrar” suçundan ise tüm sanıkların beraatine karar verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı