Gündem Haberleri

  MHP'den "Orman Kanunu" önerisi

  Hürriyet Haber
  04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Orman Kanunu'nda değişiklik yaparak, orman alanlarındaki kaçak binalara el konularak derhal yıkılmalarını öngören yasa önerisi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  MHP Eskişehir Milletvekili Süleyman Servet Sazak, ANAP Muğla Milletvekili Hasan Özyer ve DYP Muğla Milletvekili İbrahim Yazıcı tarafından hazırlanan yasa önerisi, orman alanlarına yönelik tecavüzleri önlemeye yönelik tedbirler getiriyor.

  Buna göre, ormanlara yapılan hertürlü tecavüze anında müdahale edilecek. Tapu ile mülkiyet iddiası taşımıyor ise kaçak binalar derhal yıkılacak, açılan yerlere el konularak bu yerler hemen ağaçlandırılacak.

  Devlet ormanlarında kamu yararı amaçlı arazi tahsislerinde bedellilik uygulamasına devam edilecek. Ancak, devlet ve kamu tüzel kişilerine tahsis edilen sahalardan, devletçe orman alanlarına yapılacak zorunlu tesisler için bedel alınmayacak.

  Devlet ormanlarından üretim amaçlı çıkarılacak ağaçlar, hangi köy mülki hudutları içinde bulunuyorsa bu köyülerin tüzel kişiliklerine veya Orman Köy Kalkındırma Kooparatiflerine dikili olarak satılabilecek.

  Köylüye pay

  Aynı milletvekillerinin Orman ürünü satışlarından orman köylüsüne pay verilmesine ilişkin yasa teklifinde de, devlet ormanlarından üretilen her türlü asli ve tali orman ürünlerinin satışından yüzde 3 oranında orman köylüsüne pay verilmesi öngörülüyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı