GeriGündem MHP'den Fethiye Belediye Başkanı'na kesin ihraç istemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHP'den Fethiye Belediye Başkanı'na kesin ihraç istemi

MHP'den Fethiye Belediye Başkanı'na kesin ihraç istemi
refid:24893933 ilişkili resim dosyası

MUĞLA’nın Fethiye İlçesi’nin Belediye Başkanı MHP’li Behçet Saatcı, Türkçe ve Kürtçe kelimelerin karışık yer aldığı Kurban Bayramı mesajını ilçenin farklı noktalarındaki billboardlara astırdı, 'Tek millet, tek dil' göndermesinde bulundu. MHP Genel Merkezi ise Saatcı'nın kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı.

Fethiye Belediyesi tarafından geçen Ramazan Bayramı’nda cadde ve sokaklardaki billboardlara asılan 'Ülke bütünlüğümüzün bozulmaması ve içimizdeki insan sevgisinin kuvvetlenmesi dileklerimizle, iyi bayramlar’ ifadelerinin yer aldığı bayram mesajı, Kurban Bayramı için de asıldı. Ancak mesajdaki kelimeler bu kez, 'Türkçe' ve 'Kürtçe' karışık yazıldı. İlanda şu ifadeler yer aldı: "Ülke bitüniya me bozulmaması ve hezkırına insana dı hündure me kuvvetlenmesi dılxaziya meye. Qurban Bayramımız piroz be."

'ANLADINIZ DEĞİL Mİ?’

Türkçe ve Kürtçe yazılan bayram mesajının hemen alt kısmına ise "Anladınız değil mi? Bu yüzden, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Dil, Tek Bayrak, Tek Devlet!" ifadesine yer verildi. İlanda Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın imzasının yanı sıra, Fethiye Belediyesi’nin MHP, Ak Parti ve bağımsız meclis üyelerinin imzaları da yer aldı.

'ARİ BİR KÜRTÇEDEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Bayram tebrik ilanıyla insanları biraz düşündürmek istediklerini kaydeden Başkan Saatcı, bu şekilde yeni demokrasi paketine bir atıfta bulunduklarını söyledi. Türkiye’de yaşayan herkesin ortak değerleri olduğunu anlatan Başkan Saatcı, şöyle konuştu: Anadolu coğrafyasında bizi bir arada tutan en önemli faktörlerden biri de duru Türkçemizdir. Anamızın ak sütü gibi olan dilimiz. Bu anlamda dilimizin önemini vurgulamak için bunu yaptık. Şunu da itiraf edeyim, Türkçe mesajımızın Kürtçe anlamını birçok Kürt kardeşimize sorduk. Malatya’daki ayrı, Ağrı’daki ayrı, Diyarbakır’daki ayrı ifadeler gönderdi. Ari bir Kürtçeden bahsetmek mümkün değil. Lehçe ve kelime anlamlarında fark var. Türkçe Anadolu coğrafyasının ortak dilidir. Biz de bu bayram tebriğinde, tamamen ülke bütünlüğümüzün en önemli köşe taşlarından birinin dilimiz olduğunu vurgulamak için bunu yaptık. Birbirimizi anlayamayacak noktaya geleceğiz.

MHP İNCELEME BAŞLATTI

Bu arada şehrin cadde ve sokaklarına asılan Türkçe ve Kürtçe mesajlar nedeniyle, MHP Genel Merkezi tarafından mesajların içeriğiyle ilgili inceleme başlatıldı.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın demokratikleşme paketine atıfta bulunduğu bu mesajı, MHP Genel Merkezi tarafından mercek altına alındı.

MHP’li bir yönetici genel merkez tarafından Behçet Saatcı’nın Kurban Bayramı nedeniyle Fethiye’nin cadde ve sokaklarındaki billboardlara asılan mesajların içeriğiyle ilgili bilgi istediğini söylerken, mesajların genel merkeze gönderildiği belirtildi. MHP Genel Merkezi’nin Başkan Saatcı’nın mesajıyla ilgili değerlendirmesini yaptıktan sonra bir karar vereceği, bu kararın Başkan Saatcı’ya destek, uyarı veya ihraç da olabileceği açıklandı.

Başkan Saatcı ve meclis üyelerinin de isminin yer aldığı Fethiye ana cadde ve sokaklarındaki billboardlarda, “Ülke bitûnîyme bozulmaması ve hezkırına insana dı hûndure me kuvvetlenmesi dılxaziya meye. Qurban Bayramımız piroz be” ifadelerini şaşkınlıkla okuyan vatandaşlar, neden böyle bir ilan yayınlandığını mesajın altındaki şu ifadelerde anladı: "Anladınız değil mi? Bu yüzden; tek millet, tek vatan, tek dil, tek bayrak, tek devlet."

KESİN İHRACI İSTENDİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı'nın kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edildiğini bildirdi.

Durmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Fethiye Belediye Başkanı Saatcı'nın Kurban Bayramı dolayısıyla ilçe billboardlarına verdiği kutlama mesajında, Türkçe dışında kullanılan dilin 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 81'inci maddesine ve parti tüzüğünün disiplin hükümlerine ve MHP'nin ilke ve prensiplerine aykırı olduğuna işaret ederek, Saatcı'nın kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edildiğini kaydetti.

MHPden Fethiye Belediye Başkanına kesin ihraç istemi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle