Gündem Haberleri

  MHP Türkiye'de kuş gribi olduğuna inanmıyor

  ANKA
  11.01.2006 - 14:03 | Son Güncelleme:

  Ölümle sonuçlanan kuş gribiyle ilgili olarak MHP’lilerden ilginç iddialar öne çıktı. MHP’li eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, kuş gribinin gündemi değiştirmek amacıyla öne çıkarıldığını savunurken, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır da "Türkiye’de yaşayan ve hastalığa sebep olabilecek virüsün varlığından bahsedilmesi, cehalet ötesi bir takım niyetler taşımanın ifadesidir" dedi.

  Osman Durmuş, yaptığı açıklamada, dünyada kuş gribinden toplam ölümlerin 76 kişi olduğunu ancak, Türkiye’de yılda 50 bin kişinin kalp, 30 bin kişinin kanser ve 22 bin kişinin de veremden öldüğüne işaret etti. Osman Durmuş, Doğubayazıt’da yaşamını yitiren 3 kişinin ölüm nedeni olarak ilk başta zatürree denildiğini ancak daha sonra gündemi değiştirmek amacıyla kuş gribi açıklaması yapıldığını savundu.

  Osman Durmuş, "Türkiye’de kuş gribi genetik değişime uğramadığı için salgın riski yoktur. Hükümet, vatandaşı klasik grip riskinden korumanın önlemlerini almalı, vatandaşa hijyeni öğretmelidir" diye konuştu.
  Durmuş, yüzde 85 olan Türkiye genelindeki aşılama oranının AKP Hükümeti döneminde yüzde 60’a gerilediğini, 12 bin olan veremli sayısının ise 22 bine çıktığını belirterek, "Vatandaş geçim sıkıntısı çekiyor, verem oluyor, bu ülkede hala insanlar veremden ölürken, hükümet, Sağlık Bakanı ölümleri gündemi değiştirmek için kullanıyor" dedi. "Bu virüs hükümeti kurtarma virüsüdür" diyen Durmuş, "Türkiye’nin asıl gündemi Rusya’dan alınan doğalgazın fiyatı olmalıdır" dedi.

  "VİRÜS DOMUZDA GENETİK DEĞİŞİME UĞRARSA İNSANA BULAŞIR"

  Mehmet Şandır, ölümlere neden olan kuş gribiyle ilgili ilginç iddialarda bulundu. Şandır, açıklamada, "İlim adamlarına göre grip bizim ülkemiz için mevsimsel bir hastalıktır, kuş gribi ise kümes hayvanlarına ve kuşlara bulaşarak salgın yapar ve hayvan ölümlerine sebep olabilir" dedi.
  Şandır, "Virüs temasla hastalık yapmaz. Ancak ara konakçı olarak domuzda genetik kayma dediğimiz değişime uğrarsa insana bulaşma özelliği kazanabilir" diye konuştu. Şandır sözlerini şöyle sürdürdü:

  "VİRÜS ŞIRINGA İLE Mİ VERİLDİ?"

  "Virüs taşıdığı iddia edilen göçmen kuşlar, Eylül ayından itibaren Türkiye’den ayrılır, bu virüsü taşıyıcı kuşlar ülkemizi terk edeli 90 gün olmuştur. Virüs, sıfır derecede saklandığı takdirde en fazla 40 gün yaşıyor. Türkiye’de yaşayan ve hastalığa sebep olabilecek virüs varlığından bahsedilmesi, cehalet ötesi bir takım niyetler taşımanın ifadesidir. Bu virüs kümes hayvanlarına şırınga ile mi verildi?"
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı