GeriGündem MHP tezkereye neden evet dedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  72
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHP tezkereye neden evet dedi

MHP tezkereye neden evet dedi
refid:21622499 ilişkili resim dosyası

MHP'nin TBMM'de görüşülen tezkereye neden evet deme kararı aldığı belli oldu.

Son ana kadar tezkere için kullanacağı oyu açıklamayan MHP son anda “evet” diyeceğini bizzat Genel Başkan Bahçeli duyurdu. Ancak MHP’nin neden evet dediği anlaşılamamıştı.

MHP’nin Suriye tezkeresine evet oyu vereceğini Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal açıkladı.

TBMM Genel Kurulu’ndan görüşmeler sürerken kısa bir süre için bahçeye çıkan Bal, “Biz 1 Mart tezkeresini de desteklemiştik. Eğer 1 Mart tezkeresi geçseydi Kuzey Irak’ta bugünkü peşmerge devleti olmazdı. Artı PKK bugünkü gibi 48 saat içinde aynı karakola 4 defa saldırabilecek alan hakimiyeti için mücadele edecek husumet ve cesarette olamazdı.

O günkü şartlarla bugünkü şartlar üç aşağı beş yukarı aynı. Esad Suriye’nin kuzeyini PYD ve PKK’ya terk etmiş durumda. Türkiye’nin güvenliği için bunlar ciddi bir tehdit oluşturuyor. Türkiye bu tehdidi bertaraf etmek zorunda. İşte bu nedenle evet diyeceğiz” dedi.

Ancak Bal, bu ‘evet’in AKP’nin Suriye politikasını destekledikleri anlamına gelmediğini vurguladı. Bal, “AKP’nin Suriye politikası başından beri sürdürdükleri ayağa yere basmayan abartılı bir dostluktu. Arkasından gelen düşmanlık ve husumet odaklı tutum da yanlıştır. Suriye bir istihbarat devletidir. AKP’nin bunun ön görmesi gerekir” dedi.

/images/100/0x0/55eb5037f018fbb8f8b93a82

‘Siz, PKK ve peşmerge tehdidine karşı tezkereye evet dediğinizi söylüyorsunuz ancak tezkerede buna dair bir ifade olmadığı gibi hükümet bir Oslo süreci yürütüyor. Bu durumda PKK’ya karşı bir sınır ötesi operasyon yapılacağına inanıyor musunuz’ sorusuna ise Bal, “Biz bunun için yetki veriyoruz. Ayrıca tezkerede ulusal güvenlik tehdidi ibaresi yer alıyor. Dolayısıyla tezkere bu tür operasyonları da kapsar” yanıtını verdi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle