Gündem Haberleri

  MHP Saray'da

  Umut ERDEM/ANKARA
  28.07.2015 - 09:47 | Son Güncelleme:

  SEÇİMİNLERİN ardından oluşan 25. dönem Başkanlık Divanı’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaretini, CHP ve HDP’li üyeler boykot etti. Divanın AK Parti ve MHP’li üyelerinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki ziyaretinde Erdoğan, MHP’li üyelere teşekkür etti, Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye selam gönderdi. Koalisyon görüşmelerinden “uyumlu ve güçlü bir hükümet” görüntüsü çıkmazsa erken seçime gidileceğini vurgulayan Erdoğan, son operasyonlarla ilgili olarak ise “Devletin gücünü ve kudretini göstereceğiz” mesajı verdi.

  Başkanlık Divanı’nın ziyareti, CHP ve HDP’li üyelerin boykot işareti üzerine bu haftaya ertelenmişti. Geçen sürede koalisyon görüşmelerine karşın CHP, “Saray’ı boykot” tavrını yumuşatmadı. HDP yönetimi de Erdoğan’ı ziyaret etmeme gerekçesini dün yazılı bir açıklamayla duyurdu. 18 kişilik Divan’da TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra 7 AK Partili ile 3 MHP’li üye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gitti. CHP’li 4 ve HDP’li 3 üye ise ziyarete katılmadı.

  HDP: BASKILARIN PLANLAYICISI
  HDP Grup Yönetimi’nin açıklamasında, “Erdoğan’ın seçim öncesinden başlayarak bugüne kadar söylem ve uygulamalarıyla HDP’yi hedef haline getirdiği, tarafsızlık ilkesi başta olmak üzere Anayasa’da kendisine verilen yetkileri hiçe sayarak HDP’ye yönelik tüm baskıların ve operasyonların planlayıcısı ve uygulayıcısı konumunda bulunduğu” kaydedildi. Açıklamada, “İktidar ve seçim hesapları üzerinden çözüm sürecini engelleyen ve Türkiye halklarına savaşı dayatan Erdoğan’a yapılacak ziyarete HDP’li divan üyeleri katılmayacaktır” denildi.

  HDP’Yİ ELEŞTİRDİ
  Basına kapalı görüşmede Erdoğan, 1,5 saat süren ziyarette öncelikle AK Partili ve MHP’li üyelerin güncel gelişmelerle ilgili görüşlerini dinledi. Daha sonra değerlendirme yapan Erdoğan, öncelikle geldikleri için MHP’li üyelere teşekkür etti ve “Hekesin gelmesini isterdik. Gelselerdi iyi olurdu” dedi. PKK’ya silah bıraktırmak için baskı uygulamadıkları gerekçesiyle HDP’yi eleştiren Erdoğan, PKK ve IŞİD ile mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi. Erdoğan, üçüncü dalga operasyonda sekiz noktanın hedef alındığını, operasyonların devam edeceğini, kanunlara uymayanların cezalandırılacağını söyledi. Bölgede olan devletlerin durumları ile ilgili de bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletin gücünü, kudretini hissettireceğiz” dedi.

  KURULMASINI ARZU EDİYORUM
  Koalisyon görüşmelerine de değinen Erdoğan, “Bu görüşmelerden uyumlu bir koalisyon yapısı ortaya çıkarsa hükümet kurulur. O zaman güçlü bir hükümet iş başında olur. Olmazsa milletin iradesine, yine milletin kararına başvurulur. Hükümetin kurulmasını arzu ediyorum. Kurulamadığı takdirde yapacak bir şey yok. O zaman seçime gidilir” dedi.

  MHP’Lİ YILMAZ ELEŞTİRDİ
  TBMM Başkanvekili Koray Aydın ise Türkiye’nin son dönemde yaşanan süreçte özenli ve dikkatli adım atması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun için de partiler doğru bilgilendirilmeli. Hükümet samimi olmalı ve hiçbirşeyi de saklamamalı. Siyasi parti liderlerinin bilgilendirilmesi Türkiye’nin faydasına olacaktır. Dikkatli adım atılmazsa Türkiye kaosa sürüklenebilir. MHP olarak bizim safımız belli. Türk milletinin birliğinden yanayız. Türk milletinin yararına olacak her adımı destekleyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. MHP’li Meclis idare Amiri Seyfettin Yılmaz da “Hükümetin operasyonlarla ilgili son dönemde attığı adımları doğru buluyoruz ve destekliyoruz. Ama Türkiye’yi bu noktaya getiren AKP iktidarıdır” eleştirisini yöneltti. MHP’li Katip Üye Emin Çınar da “Almanya, İran ve Amerika’da farklı yönde açıklamalar yapıldı. Bu konuda doğru bilgilendirme yapılmalı” dedi. Görüşmenin tamamlanmasının ardından Erdoğan, Aydın’a “Genel Başkanınıza selamlarımı iletiniz” dedi. Erdoğan, ziyarette bulunan Divan üyelerine birer kravat hediye etti.

  ÖZAL’A DA YAPTILAR
  AK Partili İdare Amiri Salim Uslu da CHP ve HDP’li üyelere tepki gösterdi. Uslu, “Devletin teamüllerine uygun bir Ssayın Cumhurbaşkanımıza nezaket ziyareti yaptık. Son derece yapıcı ve istikamet verici tavsiyelerini aldık. Sayın Kılıçdaroğlu devletin teamüllerine uygun biçimde ‘Muhalefet partileri bilgilendirilmelidir’ derken bu konuda devletin teamüllerine uygun olmayan bir tavır alması tutarsız oldu. Bu zamanda yapılması gereken şey topluma birlik görüntüsü vermekti. Ancak siyasi pozisyon kapma kolaycılığını tercih ettiler. Ama geçmişte Özal’ın elini sıkmayanlar daha sonra sıkmak zorunda kaldılar” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı