GeriGündem MHP’nin avukatına infaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHP’nin avukatına infaz

Türkeş'in avukatı Sadık Tokuçoğlu, silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Olayın tahsilat çetelerinin hesaplaşması olduğu öne sürüldü.

Haciz işlemi için İzmir'e gelen MHP Genel Merkezi ve MHP eski Gene Başkanı Alparslan Türkeş'in avukatı Sadık Tokuçoğlu, uğradığı silahlı saldırıda öldü. Saldırının tahsilatçı çetelerinin hesaplaşmasından kaynaklandığı sanılıyor.

Tehdit telefonları

Olay, Manisa-İzmir karayolunun Sabuncubeli Mevkii'nde dün 17.00'de meydana geldi. İzmir'de mimarlık bürosu bulunan ve borsada büyük para kaybeden mimar Halil Hikmet Karabacak'tan, 98 bin dolar (yaklaşık 14 milyar lira) alacağına dair borç senedi bulunan Veli Canlı, haciz işlemlerini başlatması için Tokuçoğlu'nu görevlendirdi. Bunun üzerine Tokuçoğlu önceki gün İzmir'e geldi. Ancak Tokuçoğlu, haciz işlemine başlamaması için tehdit telefonları aldığı gerekçesiyle polise başvurdu. Bununla birlikte Tokuçoğlu, Veli Canlı adına İzmir'deki haciz işlemlerini tamamladı.

Fabrikada anlaşmazlık

Tokuçoğlu daha sonra mülkiyeti konusunda anlaşmazlık bulunan Manisa'daki Özkar Deri Şirketi'ne gitti. Halil Hikmet Karabacak, bir süre önce yüzde 52'sine sahip olduğu deri fabrikasının devri için Ali Sultanoğlu'na vekalet verdi. Sultanoğlu, 5 adamıyla gittiği deri fabrikasına el koymak istedi. Ancak Tokuçoğlu'nun vekaletini aldığı Ziya Özgül itiraz etti. tartışma çıkınca fabrikaya çağrılan polis, üzerlerinde silah bulunan Ali Sultanoğlu, Murat Altan, Kenan Öztürk, Ahmet Haşim Baral, Halis Karayol ve Selçuk Özgen'i gözaltına aldı. Tokuçoğlu ise İzmir'e hareket etti. Ancak, eski polis Ercan, iki adamı ve avukat Tokuçoğlu'nun içinde bulunduğu 35 ZF 650 plakalı Mercedes, Sabuncubeli'nde, 34 plakalı beyaz renkli Opel Vectra marka otomobildeki 4 kişinin saldırısına uğradı. Saldırganlar, İzmir'e doğru kaçarken, üç yerinden vurulan Tokuçoğlu (45), hastanede öldü.

8 kişi gözaltında

Eski polis Ercan ise hafif yaralandı. İskender Baran ile şoför Uygar Kalemci ise yara almadan kurtuldu. Olay üzerine Manisa'da gözaltına alınan altı kişi Bornova Jandarmasına teslim edildi. Ayrıca Tokuçoğlu'nu İzmir'de tehdit ettikleri gerekçesiyle Hikmet Karabacak ile oğlu Mahmut da gözaltına alındı.

Türkeş'in avukatıydı

Avukat Sadık Tokuçoğlu, MHP eski lideri Alparslan Türkeş'in, avukatı olarak tanınıyor. MHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada ise Tokuçoğlu'nun, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin avukatı olmadığı bildirildi. MHP Genel Sekreteri Muharrem Şemsek de Tokuçoğlu'nun MHP'nin avukatı olup olmadığı yönündeki Hürriyet'in sorusuna, ‘‘Önceki yönetim zamanında partinin hukuk işlerine bakan avukat arkadaşlarımızdan biriydi. Ama halen böyle bir ilişkisi bulunmuyordu’’ dedi. Tokuçoğlu'nun, Türkeş Ailesi'nin avukatı olduğu yönündeki iddialar ise MHP kaynaklarınca doğrulanmadı. Tokuçoğlu, Manisa'da lise öğrencilerine işkence yaptıkları gerekçesiyle yargılanan polis memurlarının da avukatlığını yapmıştı.

İlk saldırı yanlış Mercedes’e

Avukat Tokuçoğlu'nun otomobiline yolda pusu kuran Opel Vectra'daki dört kişi önce, aynı renkteki başka bir Mercedes'e ateş açtı. 2-3 mermi ‘yanlış’ Mercedes'e araca isabet etti. Saldırganlar, yanlış hedefe saldırdıklarını anlayınca, hızla ilerleyip önde giden Tokuçoğlu'nun içinde bulunduğu Mercedes'e yetiştiler ve bu kez de bu otomobili yaylım ateşine tuttular.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle