GeriGündem MHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Ergün kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Ergün kimdir?

MHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Ergün kimdir?

Cengiz Ergün, MHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. 1999 – 2000 futbol sezonun ikinci yarısında yapılan Genel Kurul’da Manisaspor Kulübü Başkanı olarak seçilen Cengiz Ergün, 27 Aralık 2008 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Manisa Belediye Başkan Adayı olarak halkının karşısına çıktı. Peki, MHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Ergün kimdir?

MHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı  Cengiz Ergün, 1960 yılında Manisa’da dünyaya geldi. Eğitim ve askerlik gibi zorunlu ayrılıklar dışında hayatının büyük bir bölümünü Manisa’da geçirdi. Merhum Cemal Ergün ve merhume Nihal Ergün’ün oğlu olan Cengiz Ergün ilkokulu sırasıyla Murat Germen , Necatibey ve Gazi İlkokulu’nda okudu. Ortaokulu Şehitler Orta Okulu’nda, Liseyi İzmir Fatih Lisesi’nde tamamladı. Üniversite Lisans eğitimini Muğla Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde aldı ve 1980 yılında mezun oldu.

Erzincan’da vatani görevini yaptıktan sonra Manisa’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firma kurdu ve iş hayatına atıldı. Müteahhit olarak Uncubozköy Mahallesi başta olmak üzere Manisa’da bir çok projeyi başarıyla hayata geçirdi. 1981 yılında en büyük destekçisi ve eşi Şeyda Ergün ile hayatını birleştirdi. Cengiz Ergün, Hande ve Merve isimli iki kız evlat babasıdır.

1999 – 2000 futbol sezonun ikinci yarısında yapılan Genel Kurul’da Manisaspor Kulübü Başkanı olarak seçildi. Manisaspor’u ekibiyle birlikte 3’ncü Lig’den alarak 2004 – 2005 futbol sezonunda tarihinde ilk defa Süper Lig’e taşıdı. Bu başarı Manisa için sportif, sosyal ve ekonomik anlamda bir dönüm noktası oldu.
27 Aralık 2008 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Manisa Belediye Başkan Adayı olarak halkının karşısına çıktı. 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Manisalıların teveccühü ile Manisa tarihinin en yüksek oyunu alarak Manisa Belediye Başkanı seçildi. 2009-2014 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini başarıyla sürdürdü. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden tekrar aday oldu ve kazandı

Yorumları Göster
Yorumları Gizle