Gündem Haberleri

  MHP lideri Bahçeli: Yapamıyorsa iktidarı versin bize

  AA
  24.09.2015 - 10:29 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazını Ankara'daki Gazi Merkez Camisi'nde kıldı. Bahçeli, Başbakan Davutoğlu'nun siyasi partilere seçim sürecini siyasi nezaket kuralları içinde geçirmenin de aralarında olduğu 4 çağrısına "Sayın Başbakan'ın çağrıdan başka bir gündemi yok. Kendisi çağrı yapacağına terörle mücadelede kararlılık göstersin. Bize ne çağrı yapacak. Bizim hayatımız teröre karşı mücadeleyle geçti. Bizi davet edip de ne yapacak. Yapamıyorsa iktidarı versin bize" yanıtını verdi.

  Cami çıkışında kendisini bekleyen vatandaşlarla bayramlaşan Bahçeli, ardından eski MHP Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki mezarını ziyaret etti.

  MHP lideri Bahçeli: Yapamıyorsa iktidarı versin bize

  Burada kendisini bekleyen partililerle tek tek bayramlaşan Bahçeli, okunan Kur'an-ı Kerim sonrası duaya eşlik etti. Türkeş'in kabrine kırmızı ve beyaz karanfiller bırakan Bahçeli, bakır ibrikle mezara su döktü.

  MHP lideri Bahçeli: Yapamıyorsa iktidarı versin bize

  Mezarın başında nöbet tutanların bulunduğu kulübede bir süre oturan Bahçeli, buradan ayrılırken, basın mensuplarına açıklamada bulundu ve soruları yanıtladı.

  MHP lideri Bahçeli: Yapamıyorsa iktidarı versin bize

  "Terörle mücadele kesintisiz devam etmeli"

  Milletin bayramı çok büyük bir üzüntüyle karşıladığını belirten Bahçeli, Arife Günü de dahil bayram sürecine yaklaşılırken de çok sayıda polis, asker, korucu ve vatandaşın şehit edildiğini anımsattı.

  Bayramdan sonra, bayramın bütün ulvi değerleriyle birlikte kaynaşma, yakınlaşma ve kardeşçe yaşama arzusunun öne çıkarılarak acı günlere son verilmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Bahçeli, "Terörle mücadele kesintisiz devam etmeli. Artık anlaşılmıştır ki terör meselesi Türkiye'de birilerinin söylediği gibi 'Kürt meselesi' değildir. Türkiye'yi bölmeye yönelmiş bir ihanet şebekesinin başta Kürt kardeşlerimiz ve milletimizin bütün fertlerine yapılan saldırıdır. Bunun kökünün kazınması lazımdır. Türkiye'de bir arada yaşamayı kuvvetlendirebilecek bir kardeşlik şuurunun geliştirilmesinde yarar vardır" dedi.

  ''Sayın Cumhurbaşkanı kendisine bir çeki düzen vermeli''

  Bir basın mensubunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimiyle ilgili açıklamalarına ilişkin sorusu üzerine Bahçeli, şunları söyledi:
  "Çok yanlış konuşuyor. Sayın Cumhurbaşkanı kendisine bir çeki düzen vermeli. Sözlerinin nereye gittiğini iyi anlamalı. Ben merak ediyorum. Her gün vatanın bir köşesinde bir aile büyük acıyla karşı karşıya kaldığında analar ağladığında, feryatların dillendirildiği bir ortamda evde nasıl uyuyor? Çocuklarıyla beraber bir akşam yemeğini nasıl geçiriyor? Hiç mi vicdanı sızlamıyor bu adamın? Kalkmış 550 tane milletvekili, ne yapacaksın sen Cumhurbaşkanı olarak milletvekilini. O bakımdan Sayın Cumhurbaşkanı'nın sonu felaket. İyi gitmiyor."

  Bahçeli, HDP'li iki bakanın geçici hükümetten istifa etmesini değerlendirirken, "Bunun değerlendirilecek hiçbir tarafı yok. Seçim yapmak için her yolu denediler. Şimdi de beraberce bu hale gelen Türkiye'de ortaklarıyla bana göre göstermelik bir ayrılığa düşmüş oldular. Bunun sonunda ya bir pazarlık yapılacak veya başka şeyler gelişecek" diye konuştu.

  "Yapamıyorsa iktidarı versin bize"

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun siyasi partilere seçim sürecini siyasi nezaket kuralları içinde geçirmenin de aralarında olduğu çağrısına nasıl cevap vereceklerinin sorulması üzerine, "Sayın Başbakan'ın çağrıdan başka bir gündemi yok. Kendisi çağrı yapacağına terörle mücadelede kararlılık göstersin. Bize ne çağrı yapacak. Bizim hayatımız teröre karşı mücadeleyle geçti. Bizi davet edip de ne yapacak. Yapamıyorsa iktidarı versin bize" şeklinde konuştu.

  Cizre'de seçim sandıklarının birleştirilmesiyle ilgili soruya da Bahçeli, "Burada 3 mahalleye PKK'lılar hakim olmuş. Her tarafı kazmak, dinamitlemek, silah depoları haline getirmek suretiyle bir tavır ortaya koymuşlardır. Buna son verilecek yerde, bu üç mahallede seçim yapılamıyor diye bir gerekçeyle orada sandıkların kaldırılıp bir başka yere nakli Türkiye Cumhuriyeti devletinin toprakları üzerindeki hükümranlık haklarının bir kısmını seçim bahanesiyle terk etmek demektir. O hakim kimse görevden alınmalıdır ve savcılar harekete geçmelidir" yanıtını verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı