Gündem Haberleri

  MHP dışındakilerden 312'ye yeşil ışık

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  LİDERLER turunun ikincisini önceki görüştüğü Başbakan Bülent Ecevit ile başlatan FP Genel Başkanı Recai Kutan, 312'nci madde değişkiliği konusunda MHP'yi dışlayan formüller geliştirmeye yöneldi.

  Kutan, ‘‘DSP, ANAP ve DYP Grupları değişikliğe sıcak bakmakta. MHP, karşı çıkabilir veya tarafsız tavır ortaya koyabilir. Bu ahvalde çıkma ihtimali de büyük ölçüde muhtemeldir’’ dedi. Kutan, Meclis açılmadan önce, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de dahil olmak üzere ikinci bir liderler turuna çıkmaya hazırlanıyor.

  Ecevit de, ‘‘Genel eğilim 312'nci maddede değişiklik yapılması konusunda, fakat partilerin o konudaki görüşleri birbirine ne kadar uyum sağlıyor, ne kadar farklı belli değil’’ dedi. ANAP lideri ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da ‘‘Bunu, hükümet ortakları arasında, önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz. Ondan önce birşey söylemek istemiyorum’’ demişti. DYP lideri Tansu Çiller de 312'nci madde değişikliğine destek vereceklerini söylemişti.

  Kutan nezaketsiz

  MHP Lideri Bahçeli, FP Lideri Kutan ve diğer FP yöneticilerinin, TCK'nın 312. maddesinin değiştirilmesine, sanki MHP daha önce ‘Yeşil Işık’ yakmış da şimdi sözünden dönüyor gibi yansıtmalarını ‘Siyasi etiğe aykırı nezaketsizlik’ olarak niteledi. Bahçeli, Kutan'ın yaptığı Erbakan'ın hapis yatmasının önlenmesi temelinde 312. maddenin değiştirilmesini önerisine şu yanıtı verdiğini söyledi: ‘‘Başbakanlık yapmış, 75 yaşındaki bir şahsiyetin hapse girmesinden üzüntü duyarız. Hapse girmesini önleyecek bir formül bulunursa memnun oluruz. 312. maddenin kaldırılmasına karşıyız.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı