GeriGündem MHP, Başkanvekili seçiminin iptali için dava açtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHP, Başkanvekili seçiminin iptali için dava açtı

MHP Adana İl Başkanı Ahmet Erdoğan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nca açığa alınmasının ardından yapılan ve Merkez Yüreğir İlçe Belediye Başkanı AK Partili Mahmut Çelikcan’ın kazandığı başkanvekilliği seçiminin iptali için dava açtıklarını açıkladı.

Aytaç Durak’ın 28 Mart’ta açığa alınmasının ardından 13 Mart’ta kura çekimiyle sonuçlanan başkanvekilliği seçiminin hukuka aykırı olduğunu savunan Ahmet Erdoğan, partisinin adayı Fethi Coşkuntuncel’in yürütmeyi durdurma ve iptali istemiyle Adana İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunduğunu söyledi. Seyhan Otel’de düzenlenen toplantıda partisinin il ve ilçe yöneticileri, belediye başkan ve meclis üyeleriyle birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan başkanvekilliği seçimine dönük değerlendirmelerde bulunan Ahmet Erdoğan, şunları söyledi:
“AKP, Adana’da idari ve hukuki kaos ortamı yaratmıştır. 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 17’inci maddesi kesin, açık ve emredici hükümdür. Bu kanunda, ‘Büyükşehir kapsamındaki ilçe ve ilk kademe belediye başkanları büyükşehir belediye başkanvekili olamaz’ denilmektedir. Bu kanun hükmü, Adana Valiliği ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne müracaat edilmek suretiyle bu kurumların yorumlarıyla ihlal edilmiştir.”
Belediye Başkanvekilliği seçiminin iptali için daha önce Adana Barosu’na üye avukat Yusuf Akıncı da dava açmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle