Gündem Haberleri

  MHP: 301, AB'nin ahlaksız teklifi

  A.A
  03.05.2008 - 17:14 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Bal, AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili, “Demokratik çözümlerde siyasi partilerin kapatılması, ona oy ve gönül verenleri cezalandırmaktır” dedi.

  Bal, partisinin Mersin İl Teşkilatı Genişletilmiş İl Divan Toplantısının açılış konuşmasında, Türkiye'nin içeriden ve dışarıdan kuşatıldığını öne sürdü.

  AB üyeliği konusunda yapılan çalışmalara değinen Bal, “Türkiye, tüm gayretiyle AB'ye girmeye çalışıyor. Bize reform yapacaksın, borç alacaksın diyor. İşte bu kuşatma zinciri, Türkiye'nin etrafından 2 kere tur atmıştır” dedi.

  Türkiye'de bazı siyasetçilerin gerçek sorunları göz ardı yaparak suni sorunlar yarattıklarını, bunu da “tahteravalli siyaseti” olarak yorumladıklarını anlatan Bal, şöyle devam etti: “Bunun bir ucunda CHP, diğer ucunda AK Parti var. Bir tarafta devletin değerleri, diğer tarafta milletin değerleri savrulurken öte yandan da birisi milletin din ve vicdan özgürlüğünü koruyormuş gibi yapıyor, diğeri ise cumhuriyetin laiklik ilkesi korunuyormuş gibi yapıyor. Bunlar çatıştırıldıkça da toplum gerilmiştir. Bu süreç içerisinde MHP, ortak aklı, dürüstlüğü bunların önüne koymaya çalışıyor.”

  Zaman zaman yaşanan siyasi krizi çözmesi gerekenlerin iktidar ve ana muhalefet partileri olduğunu ifade eden Bal, “Ancak bunlar çözemiyor. Çünkü sorunu onlar çıkarıyor. Türban konusu uzun zamandan beri konuşuluyor. Ama partimizin yaptığı çalışmalar sonrasında çözüldü. MHP, AK Parti ile konuya ilişkin yaptığı anlaşmayı namus ve şeref meselesi olarak görürken, herkesin de aynı hassasiyeti göstermesi gerekir” dedi.

  PARTİLERİN KAPATILMASI VE “TÜRKLÜĞÜN AŞAĞILANMASI”

  Konuşmasında AK Parti'nin kapatılması davası sürecine de değinen Bal, “Kapatma davaları meseleleri çözen bir olay değil. Bunun örneklerini geçmişte çok kez gördük. Demokratik bir çözüme ihtiyaç vardır. Demokratik çözümlerde siyasi partilerin kapatılması, ona oy ve gönül verenleri cezalandırmaktır” diye konuştu.
  Türklüğün, Türk milletinin manevi şahsiyet değerlerinin toplamı anlamına geldiğini ifade eden Bal, şunları kaydetti:


  “Türklüğün aşağılanmasına karşı bir ceza hükmü getirilmesi en doğal demokratik kuraldır. İşte bu kural Türk Ceza Kanunun 301. maddesine yerleştirilmiştir. Aynı kanun maddesi AB ülkelerinde uygulanmasına rağmen AB, Türklüğün ve Cumhuriyetin aşağılanmasını öngören bu maddeyi 'kaldıracaksın' dedi. Yapılan bu teklif, ahlaksız bir tekliftir. Çünkü her kişinin bir manevi şahsiyeti, arı, namusu ve şerefi vardır. Bunlara karşı yapılanlar hakarettir. Bunlara karşı yapılanların cezası mahkemelerde verilir. Şimdi bir kişinin (sen bana hakaret edeceksin ben sana karşı hakaret edeceğim sen buna katlanacaksın) demesi ne kadar ahlaksızsa, meclisten geçirilen bu kanunla Türklüğe, Cumhuriyete hakaret edilecek siz buna katlanacaksınız.”

  Toplantıya MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, Mersin Milletvekilleri Kadir Ural, Akif Akkuş ve Behiç Çelik, Adana Milletvekili Kürşat Atılgan, Niğde Milletvekili Mümin İnan ile çok sayıda partili katıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı