Gündem Haberleri

  MGK'dan üç mesaj

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrticaya taviz yok, mevcut yasalar kararlılıkla uygulanacak, yeni yasalar süratle çıkartılacak.

  Samimi dindarlar rahatsız edilmeyecek.

  İrtica ile mücadelede hukuk dışına çıkılmayacak.

  Milli Güvenlik Kurulu'nun dün altı saat süren toplantısından sonra yayınlanan bildiride üç önemli mesaja yer verildi. Öncelikle, irticaya karşı mücadelenin ‘Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin görevi olduğu' hatırlatılan bildiride, bu konuda ‘en küçük bir taviz’ bile verilemeyeceği vurgulandı. İrticaya karşı mevcut yasaların ‘kararlılıkla’ uygulanacağı, gereken yeni yasaların da ‘süratle’ çıkartılacağı kayda alındı.

  İki sayfalık bildiride rejim aleyhtarı faaliyetlere karşı başta Anayasa olmak üzere yasal işlemler uygulanırken ‘Samimi inanç sahibi mütedeyyin vatandaşları rencide edici beyan ve hukuk dışı davranışlardan kaçınılması’ gerektiğine de dikkat çekildi. MGK bildirisiyle, irtica ile mücadelenin ‘Demokratik, laik, hukuk devleti kuralları içerisinde yürütülmesi gerektiği’ de vurgulandı.

  HUKUK İÇİNDE MÜCADELE

  MGK bildirisinde, hükümetin ortaya koyduğu siyasi irade ve kararların, mevcut yasalar çerçevesinde başlatılan yasal işlemlerin, halkın, basının ve TBMM'nin, Atatürk ilke ve inkılaplarına, demokratik ve laik cumhuriyete olan gönülden bağlılığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

  ‘‘Türk milletini çağdışı bir yaşam tarzına mahkûm etmek isteyen azınlık bir grubun temsil ettiği zihniyetle mücadele için gerekli iyi niyet ve iradenin mevcudiyeti memnuniyetle müşahede edilmiştir.’’

  Bildiride, samimi inanç sahibi vatandaşların ‘En geniş anlamda kullanmakta olduğu hürriyetlerin kısıtlanmasının söz konusu olmayacağı’ belirtilirken, demokrasinin temeli olan laiklik ilkesinin gereği olarak dini inançların devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı konusunda da ‘Tam bir görüş birliğine varıldığı’ açıklandı.

  Açıklamanın ilk sayfasında PKK terörünün ‘Yurtiçinde ve yurtdışında kontrol edilebilir bir düzeye indirildiği’ de ifade edildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde başlatılan ve TBMM tarafından kabul edilen teşvik tedbirleri ve temel altyapı yatırımlarının da hızlandırılması gerektiği konusunda görüş birliği oluştuğu kayda geçirildi. Bildiride, bölgede halen boş bulunan veya vekâletle yürütülen kadroların tecrübeli ve bilgili personelle tamamlanması gerektiği de yer aldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı