Gündem Haberleri

  MGK'dan soykırım tasarısı için sert ifadeler

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK), bugünkü toplantısında ABD'de ele alınan sözde Ermeni soykırımı tasarısını ele aldı. MGK sonrası yapılan açıklamada, tasarının "esefle" karşılandığını bildirerek, olayların gelişimine göre daha etkin önlemlerin alınacağını bildirdi. Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde, bugün saat 09.30'da toplandı.

  Toplantıya, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, devlet bakanı ve başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Emniyet Genel Müdürü Turan Genç ve OHAL Valisi Gökhan Aydıner katıldı.

  BİLDİRİ YAYINLANDI

  Yaklaşık 6 saat süren toplantı sonunda yayınlanan bildiride, Türkiye'nin Ermeni tasarısından duyduğu rahatsızlık dile getirilerek, şöyle denildi:

  "Subjektif yargılar, sahte belgeler, dahili ve harici politik kazanımlar esas alınarak yürütülmek istenen gayretlerin, bölge ve dünya barışına olumlu bir katkısının olmayacağı düşünülmektedir. Tarihi gerçekler, resmi belgeler, kilisekayıtları ve şahitler ortada iken, dünya varoldukça aynı coğrafi bölgede birlikte yaşamak zorunda olan iki halkın arasına aslı olmayan konular yaratarak, nifak tohumları sokmanın ve buna itibar etmenin taraflara kazanç sağlamayacağının bilinmesi, başta komşu ülke Ermenistan yönetimi ve halkı ile herkesin yararına olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu faaliyetlere karşı aşama aşama gerekli tedbirleri almaktadır. Olayların gelişmesine göre gelecekte daha etkin tedbirlerin alınacağı da tabiidir."

  MGK bildirisinde, ayrıca Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sağlanan güven ve huzur ortamı içinde bölgenin sorunlarının hızla çözümü yönünde alınacak önlemleri koordine etme amacıyla hazırlanan ve 9 Mayıs'ta yürürlüğe konulan "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Eylem Planı"nın birinci üç aylık uygulama durum raporunun görüşüldüğü bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı