Gündem Haberleri

  MGK: Yunanistan'la sorunlar diyalogla çözülür

  Atina (A.A)
  09.10.2005 - 17:46 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpogan, “Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların sabırlı ve ısrarlı bir diyalog yoluyla çözülebileceğini” söyledi.

  Alpogan, Atina'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesinde yer alan demecinde, Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs sorunu ve Türkiye'nin AB üyeliği konularına değindi.
    
  Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümünde diyalogun öneminin altını çizen Alpogan, tarafların istikşafi görüşmeleri desteklemeye devam etmelerini istedi.
    
  Alpogan, “Türk-Yunan yakınlaşmasının başlatıldığı 1999 yılından bu yana karşılıklı anlayışın güçlendirilmesi ve işbirliği konularında önemli başarılar elde ettik. Türkiye ile Yunanistan sadece sabır ve ısrarla diyalog aracılığıyla çözüm bulabilirler” dedi.
    
  CASUS BELLI

  TBMM'nin Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarma olasılığına karşı aldığı “casus belli” kararına ilişkin bir soru üzerine  Alpogan, “Bu konunun sadece Ege'deki tüm sorunlarda anlaşmaya varılması durumunda yeniden gözden geçirilebileceğini” söyledi.
    
  Alpogan, “Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Ankara'ya yapacağı ziyaret sırasında, Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'in ziyaretindeki gibi Ege'de gerginlik yaşanacak mı?” sorusunu, “Bu, bazı Yunanlı balıkçıların tavrına bağlı. Çünkü Yunan Dışişleri Bakanının ziyareti sırasında yaşanan olay bunlardan kaynaklanmıştır” diye yanıtladı.
    
  Kıbrıs konusunda ise Alpogan, “Türkiye'nin, Ada'daki soruna BM Genel Sekreteri'nin iyi hizmetleri çerçevesinde toplu bir çözüm getirilmesi çabalarını desteklediğini” belirtti.
    
  KIBRIS

  Alpogan, şunları söyledi:
    
  “Ada'daki soruna barışçı çözüm bulunabilmesi için Türkiye ile KKTC mümkün olan her şeyi yaptılar. Bu konuda bundan sonraki gelişmeler Rum tarafının tavrına bağlıdır. Yunanistan da, ana vatan olarak, Rum tarafını toplu ve kesin bir çözüm bulunmasının gerekliliği konusunda ikna ederek yapıcı rol oynayabilir.”
    
  “Kıbrıs (Rum) bandıralı gemilerin Türk limanlarına gelmeleri durumunda Ankara'nın tavrının ne olacağı” sorusunu da yanıtlayan Alpogan, “Türkiye, liman ve havaalanları da dahil olmak üzere, her türlü kısıtlamanın sadece ilgili taraflarca aynı anda kaldırılabileceğine inanıyor. Güney Kıbrıs'ın tanınması, Türk tarafının her fırsatta belirttiği üzere, sadece Kıbrıs sorununun toplu çözümünün bir parçası olarak mümkün olabilir” diye konuştu.
    
  YAPICI TUTUM

  Alpogan, Türkiye'nin AB perspektifi hakkında ise, “Yunanistan'ın bu konuda bugüne kadar yapıcı ve işbirliğine yönelik bir tavır sergilediğini”, ancak “dostluk ve karşılıklı anlayış ilişkilerinin bir yansıması olarak, Türkiye'nin, sürekli Yunanistan'ın bu konuda daha fazlasını yapması beklentisi içerisinde olacağını” belirtti.
    
  AB'nin Türkiye'ye “imtiyazlı ortaklık” önermesi olasılığına ilişkin sorular üzerine Alpogan, “Avrupa Konseyi tarafından 3 Ekim tarihinde kabul edilen Müzakere Çerçeve Belgesi'nde de açıkça belirtildiği gibi, Türkiye'nin yegane beklentisi tam üyeliktir” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı