Gündem Haberleri

  MGK tasarısı komisyondan geçti

  Hürriyet Haber
  24.01.2002 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik Kurulu'nun yapısı ve kararlarına ilişkin değişiklikler öngören tasarı, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi. Anayasa'da yapılan "MGK'nın kararlarının tavsiye niteliğinde olduğu" yönündeki değişikliğe uyum sağlamak için hazırlanan tasarı, Başbakan yardımcıları ve Adalet Bakanı'nın da MGK üyesi olmasını öngörüyor.

  Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, 2 maddeden oluşuyor.

  Tasarıda, Milli Güvenlik Kurulu'nun üyelerini sayan fıkra, "MGK, Cumhurbaşkanının başkanlığında Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcıları, Adalet, Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları ile Jandarma Genel Komutanından oluşur" şeklinde değiştiriliyor. Değişiklikle üyeler arasına Başbakan Yardımcıları ile Adalet Bakanı da eklendi.

  MGK'NIN GÖREVLERİ

  Tasarıyla ayrıca, Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Kanunu'nun, MGK'nın görevlerine ilişkin 4. maddesinde de değişiklikler yapıldı.

  Birinci fıkranın (a) bendinde yapılan değişiklikle "MGK, Devletin milli güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulaması ile ilgili tavsiye kararları alır ve gerekli koordinasyonun sağlanması konularında görüş tespit eder" hükmü getirildi. Yürürlükteki düzenlemede, "MGK, devletin milli güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulanması ile ilgili kararların alınması ve gerekli koordinasyonun sağlanması konularında görüş tespit eder" hükmü yer alıyor. Getirilen değişiklikle MGK'nın "tavsiye kararları" alacağı hükme bağlandı.

  Görevlere ilişkin ikinci fıkradaki değişiklikle de "MGK, tespit ettiği bu görüş, tedbir ve esaslar ile tavsiye kararlarını Bakanlar Kurulu'na bildirir ve kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirir" hükmüne yer verildi. Yürürlükteki düzenleme ise "MGK tespit ettiği bu görüş, tedbir ve esasları Kurul kararı halinde Bakanlar Kurulu'na bildirir ve kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirir" hükmünü içeriyor. Bu fıkradaki değişiklikle de Kurul kararlarının "tavsiye" niteliğinde olduğu kuralı getirilirken, "Kurul kararı halinde Bakanlar Kurulu'na bildirir" ibaresindeki "Kurul kararı halinde" bölümü de yasadan çıkarıldı.

  Anayasa'da 2001 yılının ekim ayında yapılan değişiklikle MGK kararlarının tavsiye niteliğinde olduğu hükmü getirilmişti. Komisyonda kabul edilen tasarı, Anayasa'daki değişikliğe uyum sağlamak amacıyla hazırlandı.

  YARDIMCILARI, BAŞBAKAN'DAN SONRA GELSİN

  Tasarı üzerindeki görüşmeler sırasında AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç ile DYP Trabzon Milletvekili Ali Naci Tuncer, MGK üyelerinin sıralamasında, başbakan yardımcılarının yerinin başbakandan sonra gelmesi gerektiğini savundular. Arınç, MGK'daki sivil üye sayısının artmasının çok fazla bir önem ifade etmediğini, aslolanın bu Kurul'a sivil iradenin hakim kılınması olduğunu söyledi. Öte yandan, DSP Hatay Milletvekili Kemal Atahan'ın ölümüyle boşalan Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği'ne yine aynı partiden İstanbul Milletvekili Necdet Saruhan seçildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı