Gündem Haberleri

  MGK, siyasilerin din istismarını önleyecek

  Hürriyet Haber
  27.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devletin zirvesinde, yaklaşan seçimler öncesi siyasi partilerin kampanyalarında dini istismar eden propaganda yapmalarını engellemek için bir dizi girişim başlatıldı. Konunun yarın yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısında da gündeme gelmesi bekleniyor.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in geçtiğimiz haftasonu bu konuda yaptığı uyarıların gerisinde, seçim kampanyalarında irticaya ödünler verilebileceği endişelerin olduğu ortaya çıktı.

  Demirel, siyasi partileri bağlayan birtakım kurallar bulunduğunu kaydederek, siyasetin, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel çerçevesine uygun olma zorunluluğunu vurgulamıştı. Bu çerçevenin dışına çıkılması durumunda devleti, ülkenin huzur ve düzenini korumakla görevli olan yargının harekete geçeceğini ifade eden Demirel, şöyle devam etmişti:

  ‘‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın ve devletin temel nitelikleri olan laiklik, din istismarı, devlet düşmanlığı, devletin kurumlarına düşmanlık, devletin silahlı gücüne dil uzatma gibi durumlar hasıl olursa, devletin yargı organı onu yapanların yakasına yapışır.’’

  GENELKURMAY HASSAS

  Oy avcılığı için seçim kampanyaları esnasında ‘‘din elden gidiyor, bizi seçmezseniz başörtünüzü açarlar, imam-hatipleri kapatırlar’’ türünden içinde din istismarı ve halkın temiz dini duygularını sömüren ifadelerin önlenmesi konusunda Ankara'da bir dizi çalışma yürütülüyor.

  Genelkurmay Başkanlığı'nın bu konuda hassas olduğu, ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ve Yüksek Seçim Kurulu'nun da konuyla ilgili olarak bir çalışma yürüttükleri öğrenildi. Bu arada, asker kesimin seçimlerde din istismarının önlenmesine yönelik kaygılarını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e aktardığı da öğrenildi.

  Konunun, Milli Güvenlik Kurulu'nun ilk toplantısında gündeminin üst sıralarında yer alacağı ve ayrıntılı olarak masaya yatırılacağı bildirildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel'in bu yöndeki beklentilerini siyasi parti liderleriyle yapacağı temaslarda da dile getirmesi muhtemel görülüyor.

  KUTAN'DAN YANIT

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, Demirel'in, ‘‘Savcılar seçim meydanlarında Atatürk ilkelerine aykırı işler yapanın yakasına yapışır’’ sözlerini yanıtlarken, ‘‘Elbette ama, biz irticayı sadece dini faaliyetler olarak algılamıyoruz. bize göre örneğin insan hakları konusunda evrensel bir seviye varsa, bu seviyeden geri götürmek istikametindeki faaliyetler irticadır’’ dedi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı