Gündem Haberleri

  MGK, sivilleri gölgeledi

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son MGK toplantısında alınan kararlar, ABD'nin ünlü gazetesi The Wall Street Journal'a konu oldu. Gazetedeki haber yorumda, MGK'nın sivil yönetimi gölgelediği belirtildi. Haberde, Papa'nın bir süre önce görüştüğü Fethullah Gülen'in de boy hedefi olduğu kaydedildi.

  Amerikan The Wall Street Journal Gazetesi, Milli Güvenlik Kurulu'nun geçen haftaki toplantısıyla İslamcıları yeniden sindirdiğini ve ülke yönetimine daha da ağırlığını koyduğunu yazdı. Gazete, ordunun keskin yaklaşımının ekonomik reformları ve Türkiye'nin AB'ye katılımını tehdit ettiği yorumunu yaptı.

  Hugh Pope imzalı haber-yoruma göre, Türkiye'nin Avrupa ile siyasi bütünleşmesi giderek ikinci plana atılırken, Ortadoğu'nun yanıbaşındaki, ABD'nin stratejik müttefiki Türkiye'deki Silahlı Kuvvetler'in yetkisi genişliyor. Bu yıl ekonomik reformların felç olması ve İslamcı politikacılara karşı daha sert tavır alınması bekleniyor. Cuma günkü MGK toplantısında Başbakan Mesut Yılmaz, ordunun İslam'ın her türlü ifade imkanını bastırdığına dair şikayetinden vazgeçmek zorunda kaldı.

  MGK'nın ortak bildirisini hatırlatan gazete, İslami tepkilerin ve Kürtlerin ayrılıkçı terörünün kınandığını ve en cılız ödünün bile söz konusu olmadığını belirtti. MGK, Atatürk'ün kurduğu siyasi sisteme her vatandaşın uyumunu vurguladı. The Wall Street Journal, şöyle yazdı:

  ‘Türk ordusu, İran ve Cezayir misali İslamcıların Türkiye’de etkin olmasını engellemede laik gündeminin hayati olduğu inancında. Ancak Türkiye'de radikal İslami şiddetin hiçbir belirtisi yok ve bu durumda Türk generalleri ile İslami hareket arasındaki çekişme, daha çok mevcut düzene karşı yeni, siyasi bir neslin iktidar savaşımına benziyor. Bunun da bedeli artıyor. Koalisyon hükümeti ordunun son talepleri doğrultusunda önlemler alıp, İslamcıları kamu görevinden uzaklaştırıyor. Bu arada bütçe reformları felç olmuş vaziyette, yüzde 100'lük yıllık enflasyonla mücadele edecek bir plan yok ve özelleştirme sürüncemede bırakılıyor. MGK, sivil yönetimi gölgelemeye başladı. Üniversitelerden sorumlu Yüksek Öğretim Kurumu, siyasi İslam'a karşı mücadele konusunu askeri yetkililerle görüşüyor.'

  The Wall Street Journal, generallerin sindirme harekatının İslamcı partilerin hâlâ popüler olması endişesinden kaynaklandığını belirtti ve bir kamuoyu yoklamasında Fazilet Partisi'nin ANAP'tan yüzde 12 daha fazla desteğe sahip olduğunu gösterdiğini yazdı. Gazeteye göre, askerin yönetimi giderek ele geçirmesi dış politikaya da yansıdı ve ordu, Araplar'a cephe alma pahasına İsrail'le ittifak yönünde tercih kullandı. Silahlı Kuvvetlerin etkisi Avrupa ile ilişkileri olumsuz yönde etkiledi ve sivil, demokratik yönetimde ısrar eden Avrupa'ya ters düştü.

  Yazıda, Türkiye ile Batı arasındaki iletişimin kopukluğun en çarpıcı göstergesi olarak Fethullah Gülen gösterildi ve geçenlerde Papa'nın kabul ettiği Türkiye'nin en saygın dini liderinin son zamanlarda boy hedefi olduğu belirtildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı