GeriGündem MGK’nın sivil sekreterine 2 sivil başdanışman
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MGK’nın sivil sekreterine 2 sivil başdanışman

Türkiye, AB’nin 17 Aralık Zirvesi öncesi önemli bir adım daha attı. Daha önce sivilleştirilen MGK Genel Sekreterliği’ne, Dışişleri Bakanlığı’ndan iki diplomat Kenan İpek ve Gürsel Demirok, ‘başdanışman’ sıfatıyla atandı.

TÜRKİYE, Avrupa Birliği’nin (AB) bu hafta sonunda yapılacak ‘ara zirvesi’ ve müzakere tarihikararının alınacağı 17 Aralık Zirvesi öncesi önemli bir adım daha attı.

AB’ye uyum süreci içinde MGK Genel Sekreterliği’ni sivilleştirerek bu göreve eski Atina Büyükelçisi Yiğit Alpogan’ı getiren hükümet, Dışişleri Bakanlığı’ndan iki ismi de Alpogan’ın başdanışmanlığına getirdi. Washington Büyüklçiliği’nde müsteşar olarak görev yaparken kısa süre önce merkeze dönen Kenan İpek ile Zürih Başkonsolosluğu’ndan Ankara’ya gelen Gürsel Demirok, MGK Genel Sekreteri Alpogan’ın başdanışmanlıklarına atandı. Her iki atamanın önceki gün Demirok ve İpek’e iletildiği öğrenildi.

İpek ve Demirok, AB sürecinde en kritik konularda MGK Genel Sekreteri Alpogan’ın sağ kolu olarak görev yapacaklar. Her iki diplomat, MGK toplantılarında genel sekreterliğin hazırlayacağı dosyalarda önemli rol üstlenecekler. MGK Genel Sekreterliği’nin ayrıca halkla daha yakınlaşmak için önümüzdeki günlerde özel bir birim kuracağı da bildirildi.

İNSAN HAKLARI UZMANI

Alpogan’ın başdanışmanlığına atanan Demirok, özellikle insan hakları konusunda yaptığı çalışmalarla tanınıyor. 57. Hükümet döneminde Başbakanlık İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Sekretaryası’nda Dışişleri Müşaviri olarak görev alan Demirok üst kurulun hazırladığı insan hakları raporuyla dikkat çekmişti. 59 yaşındaki Demirok’un ‘Modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ isimli bir kitabı da bulunuyor.

Diğer başdanışman Kenan İpek, 45 yaşında. Washington’dan önce Londra ve Muskat büyükelçilikleri ile Şikago Başkonsolosluğu’nda değişik görevlerde hizmet veren İpek, merkezde de Batı Avrupa, AB ülkeleri ile ilişkiler ve Amerika Pasifik Dairesi’nde görev yaptı. İpek, Waşhington’a gitmeden önce de TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü’nde Daire Başkan Vekili olarak çalıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle