Gündem Haberleri

  MGK, Kürtçe eğitimi görüştü

  Hürriyet Haber
  30.01.2002 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik Kurulu'nun dünkü toplantısında, PKK tarafından yönlendirilen ana dilde eğitim konusundaki faaliyetlere karşı alınan ve alınacak önlemler görüşüldü.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen ve Devlet bakanları Tunca Toskay ve Şükrü Sina Gürel'in de katıldığı toplantı 6 saat sürdü.

  İSTİHBARAT RAPORLARI

  MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda, geçen bir aylık dönemi kapsayan istihbarat ve güvenlik raporları ışığında, özellikle terör örgütü tarafından yönlendirilen, resmi dilden başka bir dil ile eğitim konusundaki ayrılıkçı faaliyetlerle, ülke güvenliğine yönelik iç ve dış kaynaklı diğer zararlı faaliyetler ve bu faaliyetlere karşı alınan, alınacak önlemlerin gözden geçirildi.

  TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

  Dış politik gelişmeler kapsamında Başbakan Ecevit'in ABD ziyareti ve Türkiye-ABD ilişkileri de gözden geçirildi. Kıbrıs konusundaki gelişmeler ve son politik durum değerlendirildi.

  DIŞ TİCARET STRATEJİSİ

  Toplantıda ayrıca, ‘Yabancı ülkelerle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde güvenlik açısından takip edilecek stratejinin ana esasları’ konusunda Dışişleri Bakanlığı'nca, ‘Türkiye’nin dış ticaretinin 2001 yılı değerlendirmesi ile 2002 yılı hedef ve beklentileri'' konusunda ise Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca MGK'ya bilgi sunuldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı