Gündem Haberleri

  MGK Genel Sekreteri Alpogan Londra'ya atandı

  A.A.
  14.07.2007 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan, Türkiye'nin Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı nezdinde büyükelçi olarak atandı.

  Alpogan'ın Bakanlar Kurulu üyeleri tarafından imzalanan atama kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
  MGK Genel Sekreterliğine atanan ilk sivil genel sekreter olan Büyükelçi Alpogan, görevini 2004 yılının ağustos ayından beri sürdürüyordu.
  Genel Sekreterliğe atanmasından önce Türkiye'nin Atina Büyükelçisi olan Alpogan, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konularında etkili isimlerden biri olarak biliniyor.

  Evli ve iki çocuklu olan Alpogan, 1945'te Ödemiş'te doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olan Alpogan, İngilizce ve Fransızca biliyor.

  Alpogan, 1995'te Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi oldu. 1998'de ikili siyasi ilişkiler ve Denizcilik Havacılık Genel Müdürlüğünde büyükelçilik görevinin ardından, 2000'de Dışişleri Bakanlığında müsteşar yardımcılığı yaptı. Alpogan, 2001 yılında da Atina'daki büyükelçilik görevine başladı.

  MGK Genel Sekreterliğine kimin geleceği henüz kesinlik kazanmazken, bu ismin diplomat kökenli olmasına muhtemel gözle bakılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı