Gündem Haberleri

  MGK’dan ‘Kırmızı Anayasa’ya onay

  Uğur ERGAN / Fahir ARIKAN
  26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MGK’nda askerin talepleri dikkate alınarak yenilenen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi onaylandı. Buna göre Atina’nın Ege’de kıta sahanlığını genişletmesi savaş nedeni sayıldı. 3 Ekim’e destek veren MGK, Fırat ve Dicle’deki barajların tamamlanmasını ele aldı. Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında yapılan Ekim ayı olağan toplantısında, kamuoyunda ‘kırmızı anayasa’ olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin (MGSB) yenilenen son hali kabul edilerek, Bakanlar Kurulu’na sunulması kararlaştırıldı.

  12 MİL SAVAŞ NEDENİ

  Edinilen bilgiye göre, daha önce hazırlanan ancak Haziran toplantısında asker kanattan gelen itiraz nedeniyle üzerinde yeniden çalışılan 25 sayfalık MGSB’de, askerlerin taleplerinin dikkate alındı. Buna göre Yunanistan’ın karasularını 6 milin üzerine çıkarma iddasının ‘savaş nedeni-casus belli’ olması devam ettirildi. Askerler, ayrıca özellikle devam eden PKK terörü ile mücadele koşullarının da dikkate alınarak, iç güvenlikte askeri güçün daha belirgin hale getirilmesini istemişlerdi. Bu konunun da MGSB’de yer aldı.

  SİVİL ASKER UZLAŞMASI

  Toplantının resmi gündeminde MGSB bulunmuyordu. Ancak son anda sivil ve asker kanat arasında yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlandı ve belgeyi ilişkin spekülasyonların yapılmasının önüne geçildi. Askerİ kanat yeni MGSB’de itiraz ettiği noktaların yer aldığını görünce dün mutabakata varıldı. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, ‘Yeni MGSB uygun bulunarak bu konudaki tavsiye kararının Bakanlar Kurulu’na bildirilmesine karar verilmiştir’ denildi.

  3 EKİM’E DESTEK

  Türkiye’nin 3 Ekim’de AB ile müzakerelere başlaması da MGK’da gündemi oluşturdu. Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın müzakere sürecini ne şekilde yürüteceğine dair kapsamlı bir brifing sundu. MGK 3 Ekim’e destek verirken, müzakere sürecinde ulusal çıkarların gözetilmesinin önemine dikkat çekti. Bildiride, ‘AB ile müzakerelerin başlama tarihi olan 3 Ekim 2005’e uzanan süreç ile sonraki gelişmelerin bir değerlendirilmesi yapılmış, yeni bir aşamaya girilmiş olan bu dönemde, ülkemizin AB’ye üyelik istenç ve kararlılığı yinelerek, görüşmelerde ulusal yararlarımızın gözetilmesinin önemi vurgulanmıştır’ denildi.

  BARAJLAR BİTECEK

  MGK’da Türkiye’nin su kaynakları da görüşüldü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile bakanlık bürokrasisi kurul üyelerine, Türkiye’nin su politikası ile su potansiyelinin en iyi ne şekilde kullanılabileceği, bu konuda alınan ve alınması gereken önlemler konusunda bir brifing verdi. Bu bölüm bildiriye şöyle yansıdı:

  ‘Su kaynaklarımızın etkin kullanılması amacıyla, tarım Alanlarının sulanması, şehirlerin ve sanayinin su gereksiniminin karşılanması, hidroelektrik üretiminde teknik ve ekonomik potansiyelin tümünün 2023 yılına kadar kullanılması için alınması gereken önlemlerle sınır aşan sular üzerindeki barajların bir an önce tamamlanması üzerinde durulmuştur.

  2 komutan ilk kez

  Oramiral Yener Karahanoğlu ile Orgeneral Faruk Cömert, MGK toplantısına ilk kez katıldı. Soldan sağa; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı