Gündem Haberleri

  MGK’da dün Irak bugün ise Kıbrıs

  Uğur ERGAN / ANKARA
  01.04.2004 - 11:04 | Son Güncelleme:

  İsviçre’deki kritik Kıbrıs görüşmelerinin uzaması nedeniyle üst üste 2 gün yapılması kararlaştırılan Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) dün gerçekleştirilen Mart ayı olağan toplantısında Irak ve terör örgütü PKK-KADEK’in siyasallaşma çabaları değerlendirildi.

  MGK, Irak’ta BM’nin merkezi bir rol üstlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

  Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında 2.5 saat süren ilk günkü toplantıya İsviçre’de olmaları nedeniyle Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ve Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal katılamadı.

  MGK’nın daimi üyesi olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Erdoğan’a, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Gül’e vekalet etti. Ziyal’in yerine toplantıya Müsteşar Yardımcısı Nabi Şensoy katıldı.

  Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, Irak’taki siyasi geçiş sürecindeki yeni şekillenme ve Irak yönetim konseyince kabul edilen geçici idari yasanın uygulanması sonuçlarının gözden geçirildiği belirtildi.

  BM MERKEZİ ROL ÜSTLENMELİ

  Siyasi sürecin başarıyla tamamlanabilmesinin Irak’taki grupların geleceklerini birlikte belirlemelerinden geçtiği vurgulanıp, ‘Bu süreçte BM’nin merkezi rol üstlenmesi gerektiği’ ifade edildi. Geçici idari yasa, ‘bardağın yarısı dolu, yarısı boş’ olarak değerlendirildi. Geçici yasayla ilgili şu değerlendirmeler ön plana çıktı:

  Irak’ın geleceği, Irak halkının belirlemesi için yapılacak seçimler sonucu ortaya çıkacak.

  Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine atıf var. Ancak özellikle Kürt grupların tutumları nedeniyle Irak’ın ileride etnik bir bölünmeye gitme tehlikesi bulunuyor.

  Türkmenler’den ‘milliyet’ diye bahsedilmesi önemli. Eğitim, kültürel alan ve mecliste temsil edilme haklarına da değiniliyor. Ancak Türkmenlerin ‘Irak’ın asli unsuru’ görülmemesi eksiklik.

  Türkiye ile olan sınır da dahil Irak’ın tüm sınırlarının Irak Silahlı Kuvvetleri’nin denetiminde olması Ankara’yı memnun etti. Ancak Kürt bölgelerinde iç güvenliğin Kürt güvenlik güçlerine bırakılması rahatsızlık oluşturuyor.

  Kerkük’ten ‘Kürdistan’ın bir bölgesi’ olarak bahsedilmiyor. Buna rağmen Kerkük’ün geleceğinin ileri bir zamanda belirlenmeye bırakılması Türkiye’yi rahatsız ediyor.

  Irak’ın şeriat devleti olmayacağına güvence verilse de ileride laik bir rejimin olup olmayacağı, belirsizliğini koruyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı