GeriGündem MGK belgeleri beni doğruladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MGK belgeleri beni doğruladı

MGK belgeleri beni doğruladı
refid:25298969 ilişkili resim dosyası

Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra Sincan Cezaevi’nde CHP’li milletvekilleriyle görüşen Mustafa Balbay, 2004 MGK belgelerinin kendisini haklı çıkardığını söyledi. Balbay, “2004’ten beri Türkiye’deki gerilimi yazıyorum. O dönemler bana karşı çıkılıyor, her şey sütliman deniliyordu. Belgeler yazdıklarımın gerçek olduğunu ortaya koyuyor. Ben sadece gerçekleri yazmıştım” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) tartışma yaratan 2004 belgelerine atıfla, “2004’ten beri Türkiye’de var olan gerilimi yazıyorum. Her şey sütliman deniliyordu. Son dönemde ortaya çıkan belgeler benim sadece gerçekleri yazdığımı gösterdi” dedi. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ‘uzun tutukluluk hak ihlalidir’ kararından sonra CHP PM üyelerinin ardından, CHP milletvekilleri de Balbay’ı Sincan Cezaevi’nde ziyaret etti. CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile Erzincan Milletvekili Muharrem Işık’ın notlarına göre, Balbay şu değerlendirmeleri yaptı:

DAHA NEYE UYACAKLAR?

“Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı tutukluluğumun 2’nci günündeyim. AYM’nin kararına uymayacaklarsa acaba neye uyacaklar! Artık ben bugünden sonra her türlü hukuka rağmen tutukluyum. 2004’ten beri Türkiye’de var olan gerilimi yazıyorum. O dönemler bana karşı çıkılıyor, her şey sütliman deniliyordu. Ancak son dönemde ortaya çıkan belgeler yazdıklarımın gerçek olduğunu ortaya koyuyor. Ben sadece gerçekleri yazmıştım. Ben yalnızca askerlikte silah tuttum. 1985’ten sonra elime silah almadım, yaşamım boyunca şiddeti savunmadım. Yaşamım boyunca darbeyle, darbecilerle ilişkim olmadı ama şimdi bu iddialar nedeniyle buradayım. AYM ‘Milletvekilliği yapsın’ diyor. Kendi kendime ‘Balbay, sen hep gazetecilikten tutuklusun’ diyordum. Önce ‘Zaman’ (gazeteyi de kastediyor) sonra AYM beni haklı çıkardı. Sizler bir rapor hazırladınız, tutuklu milletvekilleri raporu. Dünyadan ve Türkiye’den örnekler vardı raporda. Bizim dışımızda cezaevindeyken tutuklu olarak seçilen herkes tahliye oldu. Seçilip de içeride kalan sadece biziz, bu bile bizim ne kadar haksızlığa uğradığımızın kanıtıdır.”

REDHACK TUTUKLUSUNA TV

CHP’li vekiller Balbay’ın yanı sıra RedHack soruşturmasından tutuklu Taylan Kulaçoğlu ve 5 mahkûmla daha görüştü. Milletvekilleri, koğuşta televizyon olmadığı için gelişmelerden haberdar olamamaktan yakınan Redhack tutuklusu Taylan Kulaçoğlu’na televizyon hediye etme kararı aldılar. Kulaçoğlu vekillere, “Oto hırsızlarıyla aynı koğuşta kalıyorum. Polis hack’lendiği için bir suçlu arıyor. Beni tutuklayabilecekleri hiçbir suç unsuru yok. Aylardır izlendiğimi, takip edildiğimi fark ediyordum. Orta düzeyde bilgisayar biliyorum. Hiçbir şekilde suçlanma gerekçem yok. Hack’lendikleri için karizmaları çizilmiş, intikam alacak adam arıyorlar” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle