GeriGündem Mezunlar, 'kızılcık sopası' için yarıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mezunlar, 'kızılcık sopası' için yarıştı

Adana Anadolu Lisesinde aralıksız 31 yıl müdürlük yaptıktan sonra geçen ay emekliye ayrılan Mustafa Sofu'nun 1980'li yıllarda öğrencilerinin “gözünü korkutmak” için bulundurduğu sopayı alabilmek için eski mezunlar adeta yarıştı.

Adana Anadolu Lisesi'nin 1983 yılı mezunu 105 kişi, öğretmenlerinin katılımıyla Adana Atlıspor Kulübü'nde gece düzenledi. Mezunlardan Dr. Mehmet Demirkan'ın bulduğu sopa, geliri okula bağışlanmak üzere açık artırmayla satıldı.

Lisenin 31 yıl müdürlüğünü yapan Mustafa Sofu'nun “kızılcık sopası”nı alabilmek için adeta birbirleriyle yarışan 1983 mezunlarından işadamı Hüseyin Çomu, öğretmenin elinde gördüklerinde çok korktukları sopayı 5 bin YTL karşılığında aldı.

Çomu'dan alınan 5 bin YTL ile eski okulları için 10 adet bilgisayar satın alan 1983 mezunları, 1988 mezunlarından da bu anlamda destek gördü. Okulun 1988 mezunları, “ağabeylerini” örnek alarak 10 bilgisayar da kendileri aldı. Alınan 20 bilgisayar mezunlar ve emekli müdürleri Mustafa Sofu'nun katılımıyla öğrencilerin hizmetine açıldı.

Okulda mutluluğu ve hüznü bir arada yaşadığını ifade eden Hüseyin Çomu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir aile ortamı yaşadıkları okullarını mezun olduktan sonra da hiç bırakmadıklarını söyledi.

Çomu, kendisi gibi diğer arkadaşlarının da iş yaşamında iyi noktalara geldikten sonra eğitime katkı sağlamak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Tüm arkadaşlarım, gençlerin eğitimine önem veriyor ve maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere gerek kişisel gerekse kurumsal olarak destek sağlıyor. Mezunların buluştuğu 25'nci yıl gecesinin de görüşme, kaynaşma, anıları hatırlama etkinliğinin yanı sıra eğitime katkı sağlayacak bir faaliyet olmasını istedik. Mezunlardan bir kaç arkadaşım, Mustafa hocamızın sopasını kendisinden istemişler. Gecede bu sopayı açık artırmaya sunacaklarını söyleyince çok heyecanlandım. 'Kızılcık sopası'nın da bizlerde bıraktığı tatlı anılar var. Okuldayken çok korktuğumuz sopanın eğitime katkı olarak sunulabileceği hiç aklımdan geçmemişti.”

Mezunlardan Dr. Mehmet Demirkan da bir çok kişinin bu sopayla ilgili anıları bulunduğunu anlattı.

Demirkan, her yıl geleneksel olarak mezunların bir araya geldiğini, bu yılki etkinlikte ise diğerlerinden farklı olarak müdürlerinin sopasıyla eğitim adına bir güzelliğe imza attıklarını söyledi.

Lisenin mezunları arasında yer alan işadamı Caner Özdolap da müdürleri Mustafa Sofu'nun Adana'da mesleki yaşamıyla bir marka haline geldiğini anlattı
Kurucu müdür olarak 17 Kasım 1977 yılında atandığı liseye geçen ay veda eden Mustafa Sofu ise öğrencilerinin 25 yıl sonra bile okullarını unutmayarak, yetiştikleri yere katkıda bulunmalarından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Sofu, öğrencilerini memlekete hayırlı kişiler olabilmesi için uğraş verdiklerini, bunun gerçekleştiğini bugün gördüklerini belirtti.

Bir dönem öğrencilerin “gözünü korkutmak” için bulundurduğu sopanın da bir simge olarak okuldaki öğrencilerin eğitimine katkı sağlamasının kendisini duygulandırdığını dile getiren Sofu, “Bu sopa için o yıllarda öğrencilerim türkü bile uyarlamıştı” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle