Gündem Haberleri

  Mezrada sigarayı yasakladılar

  Mehmet AYDIN/MUŞ, (DHA)
  17.01.2011 - 11:51 | Son Güncelleme:

  MUŞ’un Varto İlçesi Buzlugöze Köyü’ne bağlı Ziyaret Mezrası’nda iki yıldan beri, gelen konuklar dahil hiç kimse sigara içmedi. Sigara içme yasağı bulunan yerleşim birimi ’Dumansız hava sahalı mezra’ olarak tanınıyor.

  Sigara içilmeyen bir mezra olarak örnek olmak istediklerini belirten vatandaşlar, mezrada yaşayanların büyük bölümünün hiç sigara içmediğini söylüyor.

  Cahit Şener, Ziyarettepe’de bulunan toplam 10 hanede yaşayan yaklaşık 80 nüfusa son iki yıldır sigara içme yasağı getirildiğini söyledi. Şener, "Yıllar önce mezrada sigara içenler vardı. Ama sayıları az olduğu için bıraktılar. Biz de 1998 yılında mezrada sigara yasağı getirdik. Son iki yıldan beri mezraya misafir gelenler bile bize saygı gösterip sigara içmiyor. O bakımdan mezranın her yeri dumansız hava sahası. Halimizden çok memnunuz. Umarız bizim bu örnek durumumuz giderek yayılır" dedi.

  Öğrenciler de mezrada uygulanan sigara yasağından memnun olduklarını belirtti. Öğrenciler, "Mezradan dışarı çıkmayanlar sigaranın paketi nasıl bilmez. Sigarayı sadece mozaiklenmiş görüntüleriyle televizyonlarda görüyoruz. Sigarayla savaşacağımıza söz veriyoruz" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı