Gündem Haberleri

  Mezarlıkta ‘cin var’tedirginliği

  Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)
  11.07.2007 - 12:13 | Son Güncelleme:

  ERZURUM Asri ve Abdurrahman Gazi Mezarlıklarından, özellikle geceleri garip sesler duyulduğu yolundaki dedikodular, ‘Mezarlıkta cin var’ iddialarının yayılmasına neden oldu.

  Bu tür dedikodulara inanılmaması gerektiğini belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, “Bunlar asılsız dedikodular. Bekçiler 24 saat mezarlıkta geziyor. Garip sesleri onlar niye duymuyor?” dedi.

  Her iki mezarlıkta yenilenen ses sistemiyle her gün Kuran-ı Kerim okutulduğunu kaydeden Büyükşehir Belediyesi Mezarlık İşleri Müdürü Adnan Akbaba şunları söyledi:

  “Mezarlıktan içeri giren soluğu yanımızda alıyor. Bizlere ‘Gerçekten mezarlıktan sesler geliyor mu?. Cinleri siz gördünüz mü?’ gibi sorular yöneltiyorlar. Hatta bazı tanıdıklar gecenin bir yarısı ev veya cep telefonuyla arayıp bunun doğru olup olmadığını soruyor. Yıllardır burada görev yapıyoruz. Ne mezardan ses geldiğini, ne de cinlerin dolaştığını gördük. Bir ay önce ses sisteminde yapılan yenilik nedeniyle günde üç kez Kuran okutuyoruz. Halk bunun üzerine panik yapmış olabilir. Bu gibi dedikodular yıllar önce de vardı. Halkımız unutmasın ki en sessiz yer mezarlıktır.”

  DEDİKODU BİLE ÜRPERTİYOR

  Yakınlarını ziyaret için mezarlığa gelen bazı vatandaşlar, “Bunun dedikodu olduğunu biliyoruz ama, anlatanlar sanki olayı yaşamış gibi söylüyor. Olmayacak birşey değil. Zaten mezarlığa girerken korkuyorduk, şimdİ de böyle bir dedikodu bizi iyice tedirgin etti. Mezarlığa bu yüzden gelmek istemiyoruz” derken, bazı vatandaşlar ise, “Bırakın da ölüleri huzur içinde ziyaret edelim” diye tepki gösterdi,

  Mezarları sulayarak ziyaretçilerden para toplayan çocuklar ise bu tür söylentilere inammadıklarını belirterek, “Buranın cinleri biziz. Mezarlıkte cin gibi çalışıp, ne kadar fazla mezar sularsak, o kadar çok para kazanıyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı