Gündem Haberleri

  Mezarlık çetesine operasyon: 16 gözaltı

  DHA
  05.10.2011 - 13:44 | Son Güncelleme:

  Ankara'da Karşıkaya Mezarlığı çevresindeki çiçekçi ve mermer esnafını haraca bağlayan çete çökertildi. Çetenin, kurduğu hayali dernek adı altında esnaflardan aylık 250 bin lira haraç aldığı belirtildi. Ayrıca çetenin haraç vermeyi reddedenler için Demetevler'de işkence odası oluşturduğu ortaya çıktı.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Gasp Büro Amirliği, 5 ay süren teknik ve fiziki takibin sonunda 'Rüzgar' kod adlı bir operasyonda 21 adrese eş zamanlı baskın düzenleyerek 16 kişiyi gözaltına aldı. 'Çıkar amaçlı silahlı suç örgütü' kurarak Karşıyaka Mezarlığı çevresindeki çiçekçi ve mermerci esnafını haraca bağlayan zanlıların, 'Çiçekçiler' adı altında hayali dernek kurarak ayda yaklaşık 250 bin TL para topladıkları iddia edildi. Çetenin, haraç vermek istemeyen esnafı sistematik olarak önce tehdit ettiği, ardından kaçırıp ellerini ve ayaklarını bağlayarak bir gün boyunca rehin tuttukları, buna rağmen ödeme olmayınca da darp edip silahla yaraladıkları belirlendi.

  EMEKLİ KOMİSERİ VURMALARI SONLARI OLDU

  Bir yıldan beri esnafı haraca bağlayan çete, son olarak mezarlığın önünde esnaflık yapan emekli Başkomiser A.Ç.'den de haraç istediler. Çete üyeleri, haraç vermeyi kabul etmeyen emekli başkomiser A.Ç.'yi silahla yaraladılar. Bunun üzerine A.Ç., polise giderek şikayetçi oldu. Başka esnafında şikayeti dikkate alan polis ekipleri, çeteyi takibe aldı. Takip sonucu çete lideri olduğu iddia edilen H.K. ile Y.K.’nın de aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Çete üyelerinin liderlerini 'dayı ve reis' lakaplarıyla bildikleri ve bu şekilde seslendikleri öğrenildi.

  ÖNCE KEŞİF SONRA BASKIN

  Yenimahalle İlçesi'nde örgütlenen çetenin, Karşıyaka Mezarlığı bölgesinde işyeri olan esnaftan kurdukları hayali 'Çiçekçiler Derneği' adı altında zorla aidat topladıkları belirtildi. Polisin adım adım izlediği çetenin tedbirli hareket ettiği, çete liderinin bir esnafı tehdit etmeye gitmeden önce öncü ekip göndererek çevrede keşif yaptırdığı saptandı. Çevre güvenliğini alan öncü ekibin, çete liderini arayarak, 'kuş kafeste' şeklinde şifreli konuşmasının ardından liderin, yanındaki korumalarla birlikte esnafa baskın yaptığı kaydedildi.

  İŞKENCE ODASI

  Tehdit, darp, silahla yaralama yöntemleriyle esnafı sindiren çetenin, Demetevler’de işkence odası oluşturduğu da ortaya çıktı. Para vermeyi kabul etmeyen esnafı işkence odasına götüren çetenin, burada elleri ve ayaklarını bağlayarak sabaha kadar çeşitli işkencelere tabi tutukları belirtildi. İşkence ve rehin tutulmasına rağmen para vermeyi kabul etmeyen esnafın ise son aşamada silahla yaralandıkları kaydedildi. Bu arada çete liderinin örgütten ayrılmak isteyen kişileri de önce darp ettirdiği, ardından arabası, cep telefonu ve cüzdanlarına el koydukları öne sürüldü. Gözaltına alınan 16 kişi 'Çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak' suçundan mahkemeye sevk edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı