Gündem Haberleri

  Mezarlar sular altında

  Turan GÜLTEKİN/ HÜRRİYET
  13.12.2014 - 11:33 | Son Güncelleme:

  İZMİR Bornova’daki Gökdere Mezarlığı, aşırı yağmur nedeniyle sular altında kaldı. Çok sayıda mezar göçtü, bazılarının yeri değişti.

  İzmir’de haftabaşından beri etkili olan aşırı yağış Buca ve Bornova ilçeleri arasında kalan Gökdere Mezarlığı’nın sular altında kalmasına neden oldu. Mezarlık alanın eğimli olması nedeniyle alt kısımlarda biriken yağmur suları tamamına yakını yeni olan mezarların çökmesine neden oldu. Balçık deryasına dönen mezarlıkta bir yandan yeni gömüler kepçe yardımıyla yapılırken bir yandan da vatandaşlar ölmüş yakınlarının mezarlarını onardı. Mezarın sular altında kalmasına büyük tepki gösteren vatandaşlar bazı mezarların tamamen açılarak ölülerin su üzerine çıktığını ileri sürerek İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin soruna bir an önce çözüm bulmasını istediler.

  İZMİR'DE MEZARLARIN YERİ DEĞİŞTİ / Foto Galeri

  TELEFONLA HABER VERDİLER

  Ağustos ayında kaybettiği annesi Zahide Aslan’ın mezarının içine girerek onarmaya çalışan Halil Aslanş, olayı telefonla öğrendiğini söyledi. Aslan, “Allah’tan cami hocası tanıdık. Buradan ona haber vermişler o da beni aradı. Yağmurdan biraz çökmüş olacağını düşünerek çıktım geldim ki bir de ne göreyim annemin mezarının üzerinde toprak kalmamış hepsi gitmiş. Annemin bedeninin üzerine koyduğumuz betonlar kırılmış onları çıkartıp yeniden düzenlemeye çalışıyorum” diye konuştu.
  Cuma olması nedeniyle kalp krizinden kaybettiği torunu Halil Sağlam’ın mezarını ziyaret ettiğini söyleyen Abdullah Sağlam ise “Geldiğimde nerdeyse bütün mezarların çökmüş olduğunu gördüm. Torunumun mezarı da çökmüştü üzerine toprak serdim” dedi.

  Mezarlar sular altında

  ÜZERİNE BRANDA SERDİ

  Oğlu Mehmet İsa Dumlu’yu iş kazasında kaybeden Necmettin Dumlu ise mezarın üzerinde su birikmemesi için branda serdi. Eşiyle birlikte mezarı onaran Dumlu, “Daha oğlum öleli 3 ay bile olmadı. Önceki gün geldim mezar çökmüştü. Hatta ilerdeki bir mezarda meftanın üzerinde toprak bile kalmamıştı, çevreden bulduğum bir kürekle köpekler parçalamasın diye toprak serdim. Oğlumun mezarını düzelttim şimdi de branda ile örtüyorum ki bir daha çökmesin” diye konuştu.

  DAHA YAPIM AŞAMASINDA

  Öte yandan Gökdere Mezarlığı’nın henüz yapım aşamasında olduğunu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim alınmadığı öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri mezarlığın eğilmi bir arazide olduğunu, aşırı yağmurla birlikte eğimin su baskınına neden olduğunu, yaşanan sıkıntının aşılması için çalışmaların yapıldığını dile getirdiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı