Gündem Haberleri

  Mezarcı'yı mahkûm ettiren belediyeciyi çöpçü yaptılar

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP'li Kartal Belediyesi Hasan Mezarcı'ya dava açıp, mahkûm ettiren Veysel Demir'i masabaşı işinden alıp, ‘süpürgeci’ yaptı. Demir, ‘‘Yılmadım. Ulu Önder'e dil uzatılmasını kabullenemezdim’’ dedi.

  MESİH olduğunu öne süren Hasan Mezarcı'nın, Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle mahkûm olmasını sağlayan Veysel Demir, FP'li Kartal Belediyesi'ndeki masabaşı işinden alınıp, sokakları süpürme işinde görevlendirildi.

  Mezarcı, 1993 yılında katıldığı bir toplantıda, Atatürk'e hakaret dolu sözler söyledi. Bu sözler yerel bir gazetede yayınlanınca, Hasan Mezarcı için yargılama süreci başladı. Mezarcı hakkında, Kartal Adliyesi'nde hakaret suçundan dava açıldı. O dönemde SHP'li Kartal Belediye Başkanlığı'nda İktisat Kürşat Müdürlüğü'nde memurluk yapan Veysel Demir, Mezarcı'dan şikayetçi oldu. Veysel Demir'in tek şikayetçi olduğu dava 1998 yılında sonuçlandı. Mezarcı 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Veysel Demir, geçen süre içinde, dönemin Refah Partili, bugünün Fazilet Partili Kartal Belediyesi tarafından, masabaşı işinden alınıp, Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde 'Süpürgeci' olarak görevlendirildi. Veysel Demir, çalışmasının onurlu bir davranış olduğunu vurgulayarak, ‘‘Ama biraz yalnız bırakıldım. O tarihte bir cumhuriyet çocuğu olarak tanık olduğum hakaretleri yutmayıp, suç duyurusunda bulundum. Mezarcı'nın, siyaset yapabilmesini sağlayan Ulu Önder'e dil uzatmasını kabullenemezdim’’ dedi.

  Yılmadığını ve sokaklarda temizlik işi yapmaya başladığını anlatan Veysel Demir, ‘‘Başta çocuklarım bile, ‘Baba, n'olur çıkış saatlerinde bizim okulun önüne gelme, utanıyoruz' dediler. Onlara izah ettim. Şimdi daha iyi anlıyorlar’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı