Gündem Haberleri

  Mezarcıya gıyabi yargılama

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski milletvekili, yeni 'Mehdi' Hasan Mezarcı, ''Hükümetin manevi şahsiyeti, devletin askeri ve emniyet kuvvetlerini tahkir ve tezyif etmek ile Cumhurbaşkanı'na hakaret etmek'' suçlarından hakkında açılan davada gıyabında yargılandı. Halen yakalanamadığı tespit edilince duruşma, Mezarcı'nın yakalanmasına kadar ertelendi.

  Almanya'da bulunduğu belirtilen ve televizyonlarda canlı yayınlara katılan sanık Mezarcı'nın gıyabi tutuklu olarak arandığı davada, 6 yıldan 12 yıla kadar ağır hapsi isteniyor. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, Mahkeme Başkanı Nuri Yılmaz, gıyabi tutuklu sanığın yakalanamadığını bildirdi.

  Başkan Yılmaz, sanık Mezarcı'nın yakalanmasının beklenmesine karar verildiğini açıklayarak, duruşmayı erteledi.

  Sanık Hasan Mezarcı hakkında iki ayrı dava açılmış, iddianamelerdeki suç isnatlarının aynı olması nedeniyle bu davalar, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde birleştirilmişti.

  İlk iddianamede, Mezarcı'nın Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği bir mektupda yer alan sözleri ile dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hakaret ettiği, hükümetin manevi şahsiyeti, devletin askeri ve emniyet kuvvetleri ile adliyenin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif etmekle suçlanarak, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 159/1 maddesi uyarınca cezalandırılması isteniyor.

  İkinci iddianamede ise sanık Mezarcı'nın, 1 Temmuz 1997'de, dönemin Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'ya gönderdiği yazı ile TCK'nın 159/1 maddesine muhalefet ettiğinin anlaşıldığı kaydediliyor.

  Hasan Mezarcı hakkında, TCK'nın 159/1 maddesinin iki defa uygulanması suretiyle 2 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis talep ediliyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı