Gündem Haberleri

  Mezar taşında sitem ve organ bağışına teşvik

  Kübra POLAT-Fatih KARAÇALI (DHA)
  27.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adana’da 3 yıl önce beyin ölümü gerçekleşince 5 kişiye hayat veren Çağrı Anıl’ın ailesi, oğullarının ardından hazırladıkları mezar taşıyla hem ihmali olduğunu ileri sürdükleri hastaneye sitemde bulunuyor, hem de organ bağışını teşvik ediyor.

  Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesut Anıl, oğlu Çağrı’nın mezarını, Cahit Sıtkı Tarancı’nın ve üniversite arkadaşının yazdığı şiirle süsleyerek hem sitemini dile getirdi, hem de organ bağışında bulunulması çağrısında bulundu. Çağrı’nın nefes darlığı şikayetiyle 2004 yılında Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesi’ne gittiğini, tomografisi çekilirken fenalaşarak kalp krizi geçirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Mesut Anıl, oğlunun uzun yıllar basketbol ve diğer sporlarla yakından ilgilendiğini, ancak aort büyümesi ve nefes darlığı teşhisi konulduğunu, rahatsızlanınca gittiği hastanede oğuluna geç müdahale edildiğini, bu nedenle de hayatını kaybettiğini öne sürdü.

  DUYGU YOĞUN ALANLAR

  Eşi Hatice Asuman Anıl’ın isteği üzerine oğlunun organlarını bağışladıklarını ifade eden Prof. Dr. Mesut Anıl, Çağrı’nın ölümünün ardından, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi’nde eğitimi gördüğü yıllarda sınıf ve ev arkadaşı olan Hayrullah Kaşıkçı’nın bir şiir yazarak kendine gönderdiğini söyledi. Bu şiirden de etkilendiğini ifade eden Prof. Anıl, "Mezarlıklar, duyguların yoğun yaşandığı alanlardır. Mezarlığa gelenlerin dikkatini çekmesi ve organ bağışına ilginin artması için şiirin mezar taşında yer almasını istedik. Bu nedenle oğlumun mezarını süsledim" diye konuştu.

  İşte mezar taşındaki şiir/images/100/0x0/55eab44cf018fbb8f8916722

  Çağrı Anıl’ın mezarı kitabesinde Cahit Sıtkı Tarancı’nın "Otuz Beş Yaş" şiirinin "Neylersin ölüm herkesin başında/ Uyudun uyanmadın olacak/ Kim bilir nerede, nasıl, kaç yaşında?/ Bir namazlık saltanatın olacak,/ Taht misali o musalla taşında" bölümü yer alıyor. Mezarın mermer çevresinde ise Hayrullah Kaşıkçı’nın yazdığı şiir bulunuyor:

  Tıbbı ihmal sonucu aramızdan ayrılan

  Fidan boylu bir gençtin dünyaya doymadın

  Sen bitkisel hayatta tıbben girdin denince

  Annen sabah namazında bir duygu yaşayınca

  Bağışlamak istedi senin organlarını

  Babana da söyledi aldılar kararını

  Başka canlarda oğlum yaşasın dedi baban

  Büyük bir huzur ile kararı verdi o an

  Böbreklerin gözlerin takıldı dört kişiye

  Karaciğerin ise verildi Sevimli’ye

  Bir seksen boyundaydın, çok güzeldi gözlerin

  Baban görsün istedi başka gözde gözlerin

  Seni özleyeceğiz rahat uyu kabrinde

  Yaşayacaksın Çağrı sevenlerinin kabrinde

  Okunacak ruhuna Kuran-ı azimüşşan

  Unutamazlar seni ağabeyin, annen, baban

  Yokluğuna alışmak çok zor gelecek bize

  Mekanın cennet olsun gerek yok başka söze
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı