Gündem Haberleri

  Mevlana'nın huzurunda ayakkabı krizi

  İsmail AKKAYA-Hasan DÖNMEZ/KONYA-DHA
  30.08.2014 - 14:35 | Son Güncelleme:

  Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, beraberindeki heyetle birlikte Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyaretine ise ayakkabı krizi damgasını vurdu. Müzeye girerken galoş takmayıp ayakkabılarını çıkaran heyettekilerin ayakkabıları müzenin giriş kapısına topukları bakacak şekilde konuldu. Daha sonra bu hareketin mevlevi geleneklerinde 'bir daha dergaha gelinmemesi' anlamını taşdığı farkedildi ve ayakkabılar tekrar burunları kapıya bakacak şekilde çevrildi. Heyet ayrılırken ayakkabıların topukları tekrar müze kapısına döndürüldü.

  12’nci Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılmak için Türkiye’ye gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, bugün Konya’ya geldi. İlk olarak Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Hüseyin’e, Konya Valisi Muammer Erol ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek eşlik etti. Hüseyin’in ziyareti sırasında müze içine güvenlik gerekçesiyle başka ziyaretçi alınmadı ve kapılar kapatıldı. Hüseyin, ziyaretini tamamladıktan sonra yerli ve yabancı turistler içeri alındı.

  Mevlananın huzurunda ayakkabı krizi


  AYAKKABI DÜZELTMESİ

  Cumhurbaşkanı Hüseyin’in Mevlana Müzesi ziyareti çıkışı öncesi ise ayakkabı düzeltmesi yapıldı. Galoş takmayıp, ayakkabılarını çıkararak müzeyi ziyaret eden Hüseyin ve beraberindeki heyetin ayakkabılarının arkası çıkış kapısına bakar halde konuldu.

  Mevlananın huzurunda ayakkabı krizi

  Ancak bir süre sonra Mevleviliğe göre ayakkabının bu şekilde konmasının dergaha bir daha gelmeyeceği ve saygısızlık şeklinde anlaşıldığının belirtilmesi üzerine, ayakkabıların ön yüzü kapıya bakar şekilde çevrildi. Hüseyin ve heyet çıkarken ise ayakkabıların tekrar arka yüzleri kapıya bakacak şekilde çevrildi. Cumhurbaşkanı Hüseyin, müze bahçesinde kendisine ilgi gösterenleri selamladı. Müze hakkında bilgi alan Hüseyin ve beraberindeki heyet daha sonra Şems-i Tebrizi’nin türbesini ziyaret etti.

  Mevlananın huzurunda ayakkabı krizi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı