Gündem Haberleri

  Mevlana’dan etkilenip Müslüman oldular

  Taner ORAL/KONYA, (DHA)
  20.12.2009 - 13:29 | Son Güncelleme:

  MEVLANA'dan etkilenen İsviçre, İtalya, ABD, Meksika ve İsveç'li 7 kişi Müslüman oldu. Müslümanlığı seçen 7 kişinin, İslam dinini tercih etme süreci ise belgeselleştirildi.

  Konyalı bir müzik ve film yapım şirketi tarafından yapılan ‘Işığa gelenler' (Who Find The Light) adlı belgesel filmi özellikle Mevlana Müzesi’ni ziyarete gelen yabanca turistlerin ilgisini görüyor.

  Çetiner Müzik Film Yapım Şirketi sahibi Hikmet Çetiner, Mevlana ve Mevleviliğin tanıtımı amacıyla bugüne kadar birçok eser hazırladıklarını belirtti. Bunlar arasında son olarak ‘Işığa gelenler Who Find The Light’ adlı belgesel film hazırladıklarını ifade eden Çetiner, “Belgeselde, Mevlana'dan etkilenip, Müslümanlığı tercih edenler, bu tercihi neden yaptıklarını ve ünlü düşünür ile ilgili düşüncelerini anlatıyor” dedi. Hikmet Çetiner, şöyle dedi:
  “Peter Cunz ve eşi Anna Regard Cunz ile Brigitte Schlappi; İsviçreli, Elizabeth Gubelman; İsveçli, Federiko Stocktan; Meksikalı, Sher Gamard; ABD’li, Monica Belli; İtalyan’dır. 7 kişi, Mevlana ile ilgili yaptıkları araştırmalar ya da Mevlana Müzesi'ni ziyaret edip eserlerini inceledikten sonra Müslümanlığı tercih etmişler. Yapım şirketi olarak bizler tek tek bu kişilere ulaştık. Onlar Mevlana ve Müslümanlığı tercih etme nedenlerini anlattı. Belgeselimizi 3 yılda tamamladık. Türkçe dublaj olup, İngilizce altyazılıdır. Belgeselemize özellikle Mevlana Müzesi'ne ziyarete gelen turistler ilgi gösteriyor. Müze ziyareti sonrası, işyerimize gelerek DVD’yi alıyorlar.”

  Belgesel filmde İslam dinhini neden tercih ettiğini anlatan İsviçre’den Peter Cunz, şunları söyledi:
  “Arkadaşlarla Mevlana Müzesi’ni ziyaret ettik. Müzeye girince bir anda kalbimin çarpıntılarını duydum. Kendimi farklı bir atmosferde buldum. İsviçre'ye döndüğümde aklım burada kaldı. Birkaç kez rüyamda türbeyi gördüm. Bir süre sonra Konya'ya yine geldim ve Mevlana’yı araştırdım. Mevlana'yı araştırırken aslında İslam’ı araştırdığımı anladım. Mevlana’nın felsefesi İslam'ın kendisidir. Mevlana, İslam’dan farklı bir şey söylemiyordu. İsviçre'ye dönüşte araştırmaya devam ettim. Müslüman olmaya karar verdim. Mevlana'yı anlamanın yolu İslam’dan geçiyordu. ‘Gel, ne olursan ol yine gel’ sözü beni çok etkilemişti.”

  Peter Cunz’un eşi Anna Regard Cunz ise kendisini ‘Mevlana aşığı' olarak tanımladı. Cunz, daha önce tutucu Hıristiyan olduğunu anlatırken şöyle dedi:
  “Zamanla bazı sorularımın cevabını Hristiyanlıkta bulamadım. Eşimden de etkilenerek İslamı ve Mevlana’yı inceledim. Aradığım cevapları İslam’da buldum. Son dönemlerde İslam’a yönelik eleştirilere çok üzülüyorum. Avrupa’da insanların kafasında çok farklı bir İslam var. Anlattığım ile kendi bildikleri İslam arasında fark olduğunu söylüyorlar. İslam birdir. Önemli olan onu doğru anlamak. Yaradan’ı, yaradılanı sevmeyi Mevlana’dan öğrendik. Mevlana’yı anlamak İslamla şereflenmek çok güzel.”

  “SEMADAN ETKİLENDİM”

  İsveçli Elizabeth Gubelman da, daha önce Müslüman olan arkadaşları sayesinde Konya'ya geldiğini ve İslam ile tanıştığını belirtti. Mevlana ve İslam'ı araştırırken sema izlediğini bildiren Gubelman, “Sema izlerken kendimi diğer işlerden soyutlayarak apayrı bir dünyada buldum. Mevlana ile İslam’ı tanıdım. Konya’ya sık sık geliyorum. Mevlana Müzesi’ni ziyaret ediyorum. Konya’ya gelişim sevinç içerisinde, dönüşüm hüzündür. Mevlana’ya yakın olmak en büyük isteğimdir. Karanlıktan ışığa kavuşmaktır, aşkı bulmaktır. Güzelliği ve doğruyu buldum” diye konuştu.

  “MEVLANA'YA HAYRAN KALDIK”

  Amerikalı Sher Gamard da 7 yıl önce eşinin Müslüman olması üzerine İslam dinini araştırdığını ve zamanla büyük hayranlık duyduğunu anlattı. Gamard, şöyle dedi:
  “Eşimle namaz kılıyorum. Bütün sıkıntılarımdan kurtulup huzura kavuşuyorum. Eşim işi dolayısıyla Konya’ya uğruyordu. Mevlana’yı ziyareti sırasında aldığı kitaplardan etkilendi. Sonra yine Mevlana için Konya’ya geldiğinde Mevlana ve İslam’ı araştırdı ve Müslüman olmaya karar verdi. Bana söyledi, saygı duydum. Eşim İslam’ı tanıyınca hayatımız tamamen değişti. Mevlana’nın eserlerini, Kuran’ı okudum. Çok önemli mesajlar var. İnsanların mutluluğu, İslam’ın emirleri, Hz. Muhammed’in sözleri ve Mevlana felsefesindedir.”

  İsviçreli Brigitte Schlappi, Mevlana’yı tanıdığında çok duygulandığını ve ağladığını anlatırken başladığı konuşmasında Ünlü düşünürü anladıkça ferahladığını hissettiğini söyledib Schlappi şöyle konuştu:
  “Neyden çok etkilendim. Dinlerken kendimi maneviyatın en derinlerinde buldum. Ney beni tedavi etti. İslam ile tanıştım. Müslüman oldum. Mevlanalar, Yunuslar, ’tüm insanları sevin’ diyor. Yaradan’ı seven insana dünyada umutsuzluk yoktur. Bunalımların en kötüsünü yaşadığım anda Mevlana’yı tanıdım, eserlerini okudum. O’nun sözleri sayesinde karanlık geceden aydınlık sabaha kavuştum.”

  İtalyan Monica Belli de yıllar önce Konya'ya, Mevlana'ya geldiğinde dünyada hiçbir yerde hissetmediği duyguları hissettiğini söyledi. Konya'da bulunmaktan çok mutlu olduğunu vurgulayan Belli, şöyledevam etti:
  “Mevlana sevgisi beni mıknatıs gibi çekiyor. Konya’ya ilk geldiğimde farklı bir enerji hissettim. Buraya her yıl gelmeyi alışkanlık haline getirdim. Mevlana’yı tanımadan önce İslam’ı farklı biliyordum. Ama Mevlana’nın eserlerini okudukça düşüncelerim değişti. Mevlana İslam’ı anlatmak için anahtar.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı