Gündem Haberleri

  Metroya kimyasal terör alarmı

  Hürriyet Haber
  26.12.2001 - 10:25 | Son Güncelleme:

  ABD'nin başkenti Washington'daki metro sistemine, kimyasal zehirleri anında tespit edip, güvenlik birimini uyaracak alıcılar yerleştiriliyor.

  11 Eylül saldırılarının ardından, teknoloji ağırlıklı yeni güvenlik önlemlerin alındığı ABD'de metro istasyonlarına yapılacak kimyasal zehir saldırılarından korkuluyor. Washington metro sisteminin bu tür bir alarm yerleştirilen ilk sistem olacağı belirtiliyor.

  Washington Post gazetesinde yayınlanan haberde, iki yıldır alarm sistemi üzerinde çalışıldığı, son saldırıların ardından projeye hız verildiği belirtildi.

  Haberde aynı sistemin, henüz açılmamış bir havaalanı ve New York'taki Özgürlük Heykeli'ne de yerleştirileceği bildirildi.

  Kimyasal terör saldırılarının son örneği 1995 yılında Japonya'nın başkenti Tokyo'da yaşanmış, metro istasyonuna atılan sarin gazı bombası yedi kişinin ölümüne, binlerce insanın da yaralanmasına yol açmıştı.

  Washington metrosuna yerleştirilecek ayakkabı kutusu büyüklüğündeki alıcılar, istasyonlardaki havayı analiz edecek ve tehlikeli bir madde tespit ettiğinde güvenlik birimlerini uyaracak.

  Gelecek ay iki istasyona takılacak alıcıların, 10 istasyona daha takılması için Kongre'nin 15 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtildi.

  Aynı teknoloji havaalanları, alışveriş merkezleri ve halka açık yerlerde de kullanılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı