GeriGündem Metrobüs zammına Şarlo ile protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metrobüs zammına Şarlo ile protesto

ŞARLO (Charlot) tiplemesi ile sessiz sinemanın efsanesi Charlie Chaplin bugün İstanbul'daydı. Sabah saatlerinde işleri ile okullarına gitmek üzere Mecidiyeköy Metro İstasyonu'na gelenler karşılarında melon şapkası ve badem bıyıkları ile Charlie Chaplin'i buldu.

Siyah-beyaz filmlerdeki gibi Charlie Chaplin sessizce gişelere geldi ve elini cebine attı. Ancak bilet alacak parası çıkışmayan Charlie Chaplin'in imdadına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yetişti. Kadir Topbaş, Charlie Chaplin'in adına 110 TL'lik çek yazdı. Charlie Chaplin istasyona gireceği sırada gözleri görmeyen Çiçekçi Kız ile karşılaştı. Çiçekçi Kız, bütün Chapline Chaplin filmlerinde olduğu gibi ağlıyor ama konuşamıyordu.

Bu sırada araya yazı girdi. Çiçekçi Kız ölüm döşeğindeki annesinin eline tutmak için Avcılar'a gitmek istiyordu. Ancak çiçek satarak kazandığı 1 TL ile bilet almadığı için metrobüse binemiyor. Duygulanan Charlie Chaplin yardım etmeye karar verdi. Charlie Chaplin'in dev akbili ile turnikelere geldiler. Ancak akbil de turnikelerden geçmelerine yetmedi. Görevlinin söylediğine göre yürürken kontör harcamışlardı, akbilleri boşalmıştı. Bu yüzden kavga çıktı. Görevlinin ittiği Charlie Chaplin yere düştü. Karşılaştığı adaletsizlik yüzüden şoka giren Çiçekçi Kız'ın gözleri açıldı.

İstasyona girenlerin meraklı ve beğeni dolu bakışları altında gerçekleşen gösteriyi, Başka Kültürevi'nin Yaratıcı Direniş Atelyesi düzenledi. Amaç metrobüse son olarak yapılan yüzde 33 zammı protesto etmekti. Göstericiler “Ulaşım temel bir haktır. Satılık bir lüks tüketim haline getirenlere hep birlikte karşı çıkalım” yazılı döviz açtı. Charlie Chaplin’i oynayan İlker Erarslan, “Aylık 110 TL olan akbil, asgari ücretin dörtte bir fiyatına geliyor. Bu yüzen boyutlarını büyük tuttuk. Topladığımız imzalar ve maket çeki, önümüzdeki günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a göndereceğiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle