Gündem Haberleri

Metro yine mahkemelik

Hürriyet Haber
06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Beyoğlu’nda bulunan Melek Apartmanı’nın metro inşaatı nedeniyle çöktüğü iddiası üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile müteahhit şirketlerden davacı oldu.

BEYOĞLU'ndaki Melek Apartmanı'nın sahibi Zekiye Deniz Esencengiz ile kullanma hakkı sahibi Murat Moralı mahkemeye başvurarak Büyükşehir Belediyesi ile müteahhit şirketler Yüksel İnşaat AŞ, Gür-İş İnşaat, Başyazıcıoğlu İnşaat ve Reha İnşaat AŞ hakkında 273 milyar 297 milyon 540 bin liralık maddi tazminat talebinde bulundu.

Beyoğlu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne Esencengiz ve Moralı adına başvuran avukatlar Ethem Alkan ile Pelin Alkan dilekçelerinde apartmanda 1999 yılının son aylarında çatlamalar görülmeye başlandığını, çatlakların zamanla artma eğilimi gösterdiğini belirttiler. Bina temelinde aşırı su biriktiği ve bu suyun vidanjörlerle boşaltılmaya çalışıldığını, bu durumun 17 Kasım 1999 tarihinde Beyoğlu Kaymakamlığı ile Büyükşehir Belediyesi’ne bildirildiği ancak binanın 27 Mayıs 2000 tarihinde gece saat 02.30 sıralarında çöktüğü ifade edildi.

Sigorta şirketinin raporu

Beyoğlu 1. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan tespitte, metro inşaatı nedeniyle kanalizasyon sularının zemini yumşattığı, Yıdız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin raporunda ise yıkılma nedeninin metro inşaatı sonunda oluşan temel oturmasından kaynaklandığı vurgulandı. Çökme öncesinde binayı sigortalayan İsviçre Sigorta A.Ş’nin ise çökmenin bir yıl kadar önce meydana gelen depremle ilişkisi olmadığı, binanın Şişhane meydanında süren metro inşaatının olumsuz etkileri sonucunda yıkıldığını söyleyerek ödeme yapmadığı savunuldu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Çodur’un ise bir gazetede yayınlanan sözlerinde tamamı sigortalı bu çalışmanın ne kadar binaya zarar verirse versin müteahhit tarafından tanzim edileceğini söylediği kaydedildi. Ortaya çıkan zararın sorumlularının Büyükşehir Belediyesi ile inşaatı yapan Anadolu Metro Ortaklığı ortak şirketlerinin sorumlu oldukları iddia edilerek 273 milyar 297 milyon 540 bin lira maddi tazminat talebinde bulunuldu.

Önceki davalar

TAKSİM-Yenikapı Metro hattı ile ilgili ilk dava Sarkuysan Han tarafından 1998 yılında açıldı. Dava halen devam ediyor. Binanın kayma tehlikesi içine girdiği ve zarar oluştuğu gerekçesiyle açılan davadan bir yıl sonra bu kez İstiklal Caddesi'ni kesen Nur-u Ziya Sokakta çatlaklar meydana geldi. Bu olayda ise Fransız Sarayı'nın Fransız Sarayı'nın sokağa bakan bölümünde çatlaklar meydana geldi. Saray'ın hemen yanındaki Belvü Apartmanı ve karşı sıradaki iki apartman da yine metro kazısından etkilenen diğer iki bina oldu. Metro kazısının son kurbanı ise tarihi Beyoğlu Belediye binası oldu. Binanın hemen girişinde çatlaklar oluştu. Beyoğlu Belediyesi'nin çeşitli bölümlerine takılan cihazlarla zemin hareketleri halen izleniyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı