Gündem Haberleri

  Metro’ya tam gaz

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Personel sayısı 300'den 600'e çıkarıldı ve 24 saat aralıksız çalışılıyor

  Metro’nun ilk deneme seferi töreni, projeyi tamamlatan eski Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan’a jest olarak, hapse gireceği 26 Mart tarihinden bir gün önce, 25 Mart’ta düzenlenecek. Bu nedenle metrodaki çalışma 24 saat aralıksız sürdürülüyor. 4.5 yıllık döneminde Metro’nun tamamlanması için yoğun çaba harcayan FP’li eski Başkan Tayyip Erdoğan, projeyi başlatan CHP’li eski Başkan Nurettin Sözen ve çalışmaları halen sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile birlikte ilk deneme seferine katılacak. Erdoğan, törenden bir gün sonra da cezaevine girecek.

  Metro çalışanları, projeye emeği geçen eski Başkan Erdoğan’a vefa borcu olarak, hapse girmesinden önce metronun ilk deneme seferinin gerçekleşebilmesi için çalışmalara hız verdiler. Hazırlıkların zamanında tamamlanabilmesi için personel sayısı 300’den 600’e çıkarıldı. Ekiplere ayrılan personel, çalışmaları birçok noktada, 24 saat süreyle, 3 vardiya halinde gece gündüz aralıksız sürdürüyor. Ekiplerden biri yürüyen merdiveni monte ederken, diğeri enerji hatlarını çekiyor. Bir ekip istasyonun granit zemin kaplamalarını, bir diğeri duvar kaplamalarını monte ediyor. Bir ekip elektrik cihazlarının montajını gerçekleştirirken, bir başka ekip, havalandırma sistemi üzerinde çalışıyor.

  Hummalı faaliyet

  Hürriyet muhabirlerine çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Metrosu Elektromekanik Kontrol Amiri Elektrik Yüksek Mühendisi Metin Dökmeci, İstanbul’un bu dev projesinde çeşitli uluslardan mühendis ve işçilerin görev aldığını belirterek şunları söyledi:

  ‘‘Müşavirlik firmamızda başta proje müdürü İngiliz mühendis olmak üzere Romen ve Macar tecrübeli metro mühendisleri görev alıyor. Müteahhit Cegelec firmasında ise Fransız ve İngiliz mühendis heyeti var. Yürüyen merdivenleri İspanya’dan gelen ekip, yürüme yollarını ise Almanya’dan gelen ekip monte ediyor.

  16 yürüyen merdivenin montajı bitti. Bugün yürüyen merdivenlere elektrik veriliyor. Konveyör diye isimlendirilen 250 metre uzunluğundaki yürüme yolunun inşaatı bu hafta bitiyor. Yürüyen merdivenlerle Taksim İstasyonu’na inecek yolcular, yürümek zorunda kalmadan, yorulmadan, yürüme yolunu kullanarak metro aracına ulaşabilecekler. Yürüme yolunu Alman firması tamamlıyor. Elektrik techizatları, ekipmanlar yerleştirildi. 16 Mart’a kadar bütün bağlantılar bitiyor. 16 Mart’ta tüm elektrik bağlantıları tamamlanarak, Taksim ve Levent’ten enerji beslemesi yapılacak aşamaya gelinecek. Emniyet açısından 1 hafta süreyle tüm cihazlar ve kablolar yüksek gerilim altında test edilecek. 22 Mart’ta ‘Metro araçlarını raylara çekin’ diyeceğiz. 4 araç geldi, bugünlerde 4 araç daha gelmek üzere. Metro araçlarına da elektrik verilerek güvenlik açısından test edilecek. Testler tamamlandıktan sonra, 25 Mart’ta törenle ilk deneme seferi başlayacak.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı