Gündem Haberleri

  Metro Group: Türkiye ile ortak yolculuğa devam edeceğiz

  ANKA
  17.10.2007 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Metro AG Yönetim Kurulu Üyesi Zigmunt Mierdorf, Türkiye'nin son yıllarda kayda değer bir ekonomik gelişme yaşadığını belirterek, Türkiye ile "ortak yolculuğa devam etme" kararlılığında olduklarını ve bunu yeni yatırımlarla kanıtlayacaklarını söyledi.

  Metro AG Yönetim Kurulu Üyesi Zigmunt Mierdorf, şirket olarak bugün sadece Türkiye’deki binlerce tedarikçiden yılda yaklaşık 500 milyon Euro’luk ürün satın almakla kalmadıklarını, ayrıca 10 Metro Cash&Carry mağazası ve 10 Real hipermarket ile de burada faaliyet gösterdiklerini anlattı. Mierdorf, “Sadece birkaç hafta önce Ümraniye ve Yakuplu’da iki yeni hipermarketimizi açtık. 2006’da tam zamanlı çalışanlarımızın sayısı yaklaşık 4600’dü ve bu sayı bu yıl yine artacak” dedi.

  Metro Group’un üçüncü satış kanalı Media Markt’ın tüketici elektronik merkeziyle, önemli stratejik pazar olan Türkiye’deki genişlemede yeni bir bölüm açtığını söyleyen Mierdorf, “Türkiye son yıllarda kayda değer bir ekonomik büyüme yaşıyor ve biz Metro Group olarak uzun zamandır size eşlik ediyoruz. Bu harika alışveriş merkezinin yapılışıyla, bu ortak yolculuğa devam etme niyetinde olduğumuzun açık bir göstergesini sergiliyoruz ve bunu da gelecekte yapacağımız yatırımlarımızla kanıtlayacağız” dedi.

  Türkiye’de işlerini genişletmeye devam edeceklerini vurgulayan Mierdorf, bu yıl en az iki Media-Markt mağazası daha açacaklarını bildirdi.

  BİR SONRAKİ İNŞAAT MERTER’DE ?

  Metro Group Asset Management Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Michael Cesarz, Meydan’ın, Avrupa’daki en büyük ikinci ve Türkiye’deki en büyük jeotermal enerji kullanan ticari yapı olduğunu belirterek, “Ümraniye’deki bu merkez, yenilikçi ve çevreyle dost teknoloji için bir vaha olacak. Metro Group Asset Management’ın bir sonraki inşaat projesi 2009’da Merter bölgesinde açılacak ve yine yeni bir ekolojik yol izleyecek. Soğutma sistemlerimiz için jeotermal enerji yerine güneş enerjisi kullanacağız” dedi.

  Metro Group Asset Management Genel Müdürü Gündüz Bayer de, Meydan Alışveriş Merkezi’ni iki ayda 1 milyon 400 bin ziyaretçi ağırladığını bildirdi.

  MEYDAN ALIŞVERİŞ MERKEZİ-

  Metro Group Asset Management’ın, 128 bin metrekarelik bir alanda kurduğu, 70 bin metrekarelik alana konuşlanan 50 mağazası ve farklı tematik mağaza gruplarının yer aldığı Meydan Alışveriş Merkezi, 15 Ağustosta İstanbul’da Anadolu yakasının açılmıştı.

  Mimarisini Londra merkezli Foreign Office Architects’ın (FOA) üstlendiği Alışveriş Meydan’ının mimari açıdan en çarpıcı özelliklerinden birisi, çimlendirilmiş binaların çatısından, geniş bir meydana akıcı bir şekilde geçişin sağlanması. Avrupa’nın en büyük jeotermal sistemlerinden birinin kurulu bulunduğu Meydan Alışveriş Merkezi, Metro Group’un kalorifer kazanı olmaksızın, jeotermal enerji ile kurulan ilk projesi. Meydan, geleceğin enerji kaynakları arasında doğal bir kaynak olan jeotermal enerji sistemiyle ısıtılıp soğutuluyor.

  Alışveriş Merkezi’nde jeotermal sistem, yılda 1.3 milyon kilowatt saat primer enerji tasarruf ediyor. Bu enerji daha emniyetli, istenildiğinde kullanıma hazır ve çevre için zararlı herhangi bir atık ya da gaz üretmiyor. Meydan’ın toprak enerjisiyle ısıtıp soğutulması yılda yaklaşık 350 tonluk karbondioksitin doğaya verilmesini önlüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı