Gündem Haberleri

  Metris’e mazotçu darbesi

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  METRİS Cezaevi ile Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne ait 25 ring aracı, katkılı mazot yüzünden arızalandı. Arızaya, iki cezaevinin de mazot ihtiyacını karşılayan Donat Petrol'ün, mazota, fuel-oil ve gazyağı karıştırmasının neden olduğu iddia edildi.

  Metris ve Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi'nden adliyelere ve diğer cezaevlerine tutuklu naklinde kullanılan iki kamyon ve 23 minibüste, 1-4 Eylül tarihleri arasında peşpeşe arıza meydana geldi. Enjektör pompalarında meydana gelen arıza nedeniyle, araçların yakıt tüketimi yüzde 50 artarken, hareket kabiliyetinde düşme meydana geldi. Yapılan incelemelerde, arızaya araçlarda kullanılan mazota karışan katkı maddelerinin neden olduğu anlaşıldı. Metris Cezaevi'ne ait 12, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne ait 11 ring minibüsü, Zeytinburnu'ndaki Başak Garajı'nda tamire alındı.

  Cezaevi yetkilileri, araçların akaryakıt ihtiyaçlarını karşılayan Zeytinburnu'ndaki Hasan Donat'a ait Donat Petrol'ün, mazota katkı maddesi kattığını, arızanın da bu yüzden meydana geldiğini iddia ettiler. Donat Petrol'e ait Küçükköy'deki benzin istasyonunda, yaklaşık iki yıl önce yapılan incelemelerde, mazota yüzde 8 ile yüzde 10 arası katkı maddesi karıştırıldığını da iddia eden yetkililer, istasyonun bu yüzden mühürlendiğini, aynı olayların Zeytinburnu'ndaki istasyonda da tekrar edilmiş olabileceğini ileri sürdüler. Yetkililer, arızanın mazot yüzünden meydana geldiğinin belirlenmesinden sonra, mazottan örnekler alındığını ve tahlile gönderilmesinin istendiğini, ancak cezaevi yönetiminin bunu kabul etmediğini iddia ettiler.

  Yağmur suyu karışmış

  Cezaevi yetkilileri, durumun istasyon sahibi Hasan Donat'a aktarıldığını, Donat'ın cezaevi yönetimine, ‘‘Olanları kimseye söylemeyin. araçların hepsini ben tamir ettireceğim’’ diyerek bütün tamir masraflarını ödemeyi taahüt ettiğini de iddia ettiler. İstasyon sahibi Hasan Donat ise depodaki mazota yağmur nedeniyle su karıştığını, meydana gelen zararı karşılayacağını, tamir masraflarını üstleneceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı