GeriGündem Meteoroloji'den son dakika hortum ve dolu yağışı uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meteoroloji'den son dakika hortum ve dolu yağışı uyarısı

Meteoroloji'den son dakika hortum ve dolu yağışı uyarısı

Türkiye'nin, Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Yurdun Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Ege ve Akdeniz kıyı kesiminde meydana gelecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarla birlikte Muğla, Antalya ve Mersin'in kıyı bandında deniz üzerinde hortum oluşma riski ile yerel dolu yağışı ihtimali bulunuyor. Önümüzdeki bir hafta boyunca hava sıcaklıklarının, yurt genelinde mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor'' denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ülkenin, yarın Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir alçak basınç merkezi ve bu merkeze bağlı cephe sistemlerinin etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Yağışlar, yurdun güney ve batı kesimlerinde yağmur ve sağanak, Güney Ege ile Akdeniz kıyı kesimlerinde gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek. Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de (İzmir, Aydın, Muğla, Antalya ve Mersin) yerel olarak kuvvetli yağış bekleniyor.

31 Ocak Perşembe günü yağışlı sistemin yurdun güney, iç ve batı kesimlerinde etki alanını genişletmesi ve yağışların Ege kıyıları ile Akdeniz Bölgesi kıyı kesimlerinde (İzmir, Manisa, Balıkesir'in batı kıyıları, Aydın, Muğla, Antalya, Mersin ve Adana) çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde meydana gelmesi öngörülüyor.

Ege ve Akdeniz'de rüzgarın, çarşamba ve perşembe günleri güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yağış anında kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ege ve Akdeniz kıyı kesiminde meydana gelecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar ile birlikte Muğla, Antalya ve Mersin'in kıyı bandında deniz üzerinde hortum oluşma riskiyle yerel dolu yağışı ihtimali de bulunuyor.

Vatandaşlar ve ilgililerin muhtemel kuvvetli meteorolojik olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları can ve mal emniyeti açısından önem taşıyor.

Bu sistemin cuma günü yurdun büyük bölümünde, cumartesi günü doğu bölgelerde etkili olduktan sonra yurdu terk etmesi öngörülüyor.

Hafta sonu ve gelecek hafta başı yurdun büyük bölümünde yağış beklenmiyor. Gelecek bir hafta boyunca hava sıcaklıklarının, Orta Akdeniz'den gelen ılık hava akımlarının etkisiyle yurt genelinde mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

ANTALYA İÇİN UYARI

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Antalya Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde yağışların yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini artırıp, Antalya il merkezi, ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yerel olarak kuvvetli, metrekareye 40-80 kilogram şeklinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Yağışların perşembe günü ise Antalya'nın batı sahilinden başlayarak doğuya doğru Kaş, Demre, Finike, Kumluca, Kemer, Serik, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Akseki'de sağanak, gök gürültülü sağanak şeklinde çok kuvvetli, metrekareye 51-100 kilogram, diğer ilçelerde ise aralıklı sağanak yağış şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağışlarla rüzgarın da yarın ve perşembe günü güney ve güneydoğu yönlerinden kuvvetli, saatte 40-60 kilometre ve yağış anında kısa süreli saatte 60-90 kilometre hızında fırtına şeklinde esmesi öngörülüyor.

KIYI BANDINDA HORTUM RİSKİ

Açıklamada, yarın ve perşembe günü meydana gelecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ile Antalya kıyı bandında deniz üzerinde hortum oluşma riski, yerel dolu yağışı ihtimali bulunduğuna işaret edildi.

Vatandaşların ve ilgililerin meydana gelmesi muhtemel kuvvetli meteorolojik olaylara karşı dikkatli, tedbirli olmalarının can, mal emniyeti açısından önemli olduğu vurgulanan açıklamada, söz konusu sistemin, cuma günü bölgeyi terk etmesinin beklendiği, hafta sonu ile gelecek hafta başı yağış öngörülmediği belirtildi.

Açıklamada, gelecek hafta boyunca hava sıcaklıklarının, Orta Akdeniz'den gelen ılık hava akımlarının etkisi ile mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceğinin de tahmin edildiği aktarıldı.

Edirne'den Akdeniz'e aşırı yağış, hortum riski yüzde 30
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle