Gündem Haberleri

  Meteoroloji'den buz gibi uyarı

  DHA - A.A - Fotoğraflar: Aziz ÖZEN
  06.01.2015 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Kar yağışı başladı. İstanbul'da yağıştan çok fırtına ve soğuk hava etkili olacak. Gece don ve buzlanma olabilir. Kar, kentteki etkisini, Anadolu Yakası'nda perşembe sabah saatlerine kadar, Avrupa Yakası'nda da çarşamba akşam saatlerine kadar sürdürecek. Öte yandan meteoroloji zirai don uyarısı yaptı. İstanbul yarın -4'ü görecek.

  Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, İstanbul'da kar yağışından çok fırtına ve soğuk havanın etkili olacağını belirterek, gece yaşanabilecek don ve buzlanmaya karşı uyarıda bulundu.

  İSTANBUL'DAN KAR MANZARALARI / FOTOGALERİ  Meteorolojiden buz gibi uyarı

  Köse, karın şu ana kadar tutmamasının en büyük sebebinin aralıklarla yağması olduğunu ifade ederek, şu saatten sonra Karadeniz'in üzerinden yavaş yavaş inmeye başlayacak yağışın, İstanbul genelinde beyaz örtü bırakacağını dile getirdi.

  Köse, "Yağıştan çok fırtına ve soğuk hava etkili olacak. Gece don ve buzlanma olabilir" diyerek, yağışın bu geceden sonra Kocaeli ile Zonguldak arasında, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da etkili olacağını söyledi.

  Yurt genelinde rüzgarın fırtına şeklinde olması nedeniyle sıcaklıkların hissedilir şekilde düşeceğine işaret eden Köse, şunları kaydetti:

  "İstanbul'da perşembe gününden itibaren sıcaklıkta çok belirgin bir düşüş olacak. Sıcaklığın eksi 5'lere kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu da sabah ve gece saatlerinde don ve buzlanmaya sebep olacaktır. Kar, kentteki etkisini, Anadolu Yakası'nda perşembe sabah saatlerine kadar, Avrupa Yakası'nda da çarşamba akşam saatlerine kadar sürdürecek. Gökyüzü genelde kapalı olduğu için sıcaklıklar, ilçelere göre değişkenlik göstererek, gece 0 ile 2 derece arasında seyredecek. Yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 8-15 derece atında seyredecek."

  Meteorolojiden buz gibi uyarı

  METEOROLOJİ'DEN YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesinin kuzey ve doğusu için kuvvetli kar yağışı uyarısı yaptı. Meteoroloji tarafından yapılan yazılı açıklamada Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri ile Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde devam eden yağışların; bugün öğle saatlerinden itibaren Orta Karadeniz, akşam ve gece saatlerinden itibaren ise Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda etkisini arttıracağı belirtildi. Meteoroloji, ayrıca kuvvetli ve zaman zaman yoğun kar şeklinde devam etmesi beklenen yağışlardan dolayı buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel risklere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

  YAĞIŞ BAŞLADI

  Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, İstanbul'da Üsküdar, Kısıklı ve Çamlıca Tepesi'nde kar yağışının devam ettiğini, Şile, Ağva, Tuzla, Orhanlı, Hadımköy, Beylikdüzü ve Başakşehir'de de yağışın başladığını söyledi.

  Köse, kentte soğuk havanın dün itibarıyla etkili olduğunu, kar yağışının Anadolu Yakası'nda Pendik, Sultanbeyli, Şile, Beykoz ve köylerinde, Avrupa Yakası'nda Arnavutköy, Hadımköy, Büyükçekmece ve Sarıyer'de etkisini gösterdiğini ifade etti.

  Meteorolojiden buz gibi uyarı

  Bugün öğle ile akşam saatleri arasında İstanbul'un büyük bölümünde kar yağışının etkili olacağını vurgulayan Köse, şunları kaydetti:

  "Yağıştan, Silivri'nin batısında kalan kesim ve Trakya kesimi etkilenmeyecek. Kar, Büyükçekmece ve doğusunda kalan kısımda görülecek. Hava çok soğuk olduğu için düşen her damla kar olacak. Yağışın bugün öğle ve akşam saatleri arasında olmasını bekliyoruz. Zaten şu an Üsküdar'da, Kısıklı'da, Çamlıca Tepesi'nde kar yağışı devam ediyor. Şile, Ağva, Tuzla, Orhanlı, Hadımköy, Beylikdüzü ve Başakşehir'de de başladı. Anadolu Yakası'nın Pendik Sultanbeyli, Şile ve Beykoz'un köylerinde 3-8 santimetre, Avrupa'da Arnavutköy, Hadımköy ve Büyükçekmece'de 3 santimetre, Sarıyer'de de 2 santimetre kar örtüsü var. Şehrin merkezindeki insanlarımız öğleden sonra kara kavuşacak."

  AYEDAŞ’TAN ACİL EYLEM PLANI
  İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) arıza ekipleri sorumluluk bölgelerini kapsayan illerde yoğun olarak hissedilecek olumsuz hava koşulları nedeniyle elektrik kesintilerini en aza indirgemek adına bir dizi önlem aldı. 186 Çağrı merkezi elektrik kesintileriyle ilgili her türlü bildirimi 24 saat esasıyla anlık olarak arıza ekiplerine aktarıyor. Arızalar ile ilgili çağrı merkezi tarafından oluşturulan anons sistemiyle de müşteriler bilgi edinebiliyor. Şebekedeki enerji hatlarında arızaları önlemek adına daha önceden bakım yaparak tedbir alan AYEDAŞ, olumsuz hava koşulları nedeniyle oluşabilecek arızalar için acil eylem planlarını hazırladı. Ayrıca olası bir arıza durumunda alternatif besleme kanallarının devreye sokulabilmesi için teknik değerlendirmeler yapıldı. Kar yağışı tedbirleri kapsamında malzeme ve destek ekipler planlandı Her ilin yerel yönetimleri ile koordineli olarak çalışmalarını sürdüren AYEDAŞ, olumsuz hava koşulları ile mücadele ederek kesintisiz hizmet vermek için illerden destek ekiplerini, elektrik şebekesi için gerekli ekipmanlarını ve kar araçları planlandı. Aynı anda daha fazla çağrı karşılanabilecek AYEDAŞ, ALO 186 Çağrı Merkezinin yenilenen yapısında gelen yoğun çağrıları daha rahat karşılayabilecek seviyeye ulaştı. Çalışan kapasitesi yaklaşık 2 katına çıkan ve ulaşma oranı yüzde 140 artan ALO 186, İstanbul Anadolu Yakasında bölge geneline hizmet verebilecek seviyeye ulaştı.

  Meteorolojiden buz gibi uyarı

  Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde kentin belli kesimlerinde başlayan kar yağışı, öğleden sonra etkisini artıracak. Şehrin büyük bölümünü etkileyecek yağışın, kuvvetli poyrazla birlikte tipi şeklinde görülebileceği vurgulanırken, sıcaklığın da 3 derece civarında olacağı aktarıldı. Ayrıca, kuvvetli poyraz nedeniyle buzlanmanın yaşanabileceğine işaret edilerek, sürücülerin dikkatli olması istendi.

  ZİRAİ DON VE KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI BEKLENİYOR!

  Genel Durum

  Ocak ayında zirai faaliyetlerin devam ettiği kıyı bölgelerden Marmara ile Karadeniz kıyı kesimlerinde bu gece ve yarın sabah saatlerinde orta kuvvette, Ege ve Akdeniz kıyılarında hafif, Perşembe ve Cuma günü ise Marmara ve Karadeniz kıyı kesimlerinde kuvvetli, Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde ise orta kuvvette zirai don olayı beklendiğinden; bu bölgelerde tarımsal faaliyetle uğraşan vatandaşlarımızın zirai don olayına karşı tedbirli olmaları gerekmektedir.

  Özellikle yarından itibaren hafta sonuna kadar ülke genelinde hava sıcaklıklarının hissedilir derecede azalması ile kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden ilgililerin ve vatandaşlarımızın buzlanma ve don olayına karşı da tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı