Gündem Haberleri

  Meteoroloji uyardı: Denizlerde fırtına bekleniyor

  A.A.
  21.01.2006 - 15:34 | Son Güncelleme:

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, denizlerde fırtına ve tam fırtına beklendiğini bildirdi.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bu gece saatlerinden itibaren batı Karadeniz, Marmara ve kuzey Ege'de rüzgarın yıldız ve karayelden 8 kuvvetinde (60-70 km/s) fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
  “Pazar günü rüzgarın, Marmara, kuzey Ege ve Batı Karadeniz'de yıldız ve poyrazdan, güney Ege ve batı Akdeniz'de kıble ve keşişlemeden 8 kuvvetinde fırtına şeklinde, kuzey Ege'de de yer yer 9 kuvvetinde (80-90 km/s) kuvvetli fırtına, doğu Akdeniz ile doğu Karadeniz'de gündoğusu ve poyrazdan 7 kuvvetinde (50-60 km/s) fırtınamsı rüzgar şeklinde esmesi bekleniyor.
  Pazartesi günü Karadeniz, Marmara ve Ege'de 9 kuvvetinde kuvvetli fırtına, kuzey Ege'de yer yer 10 kuvvetinde (90-100 km/s) tam fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir.”
  Yarın doğu Karadeniz dışında tüm denizler yağmur ve sağanak şeklinde yağış alırken, Pazartesi günü Karadeniz ve Marmara'da etkili kar yağışı, Ege ve Akdeniz'de ise etkili yağmur bekleniyor.

  -METEOROLOJİK KOŞULLARIN BİLİMSEL AÇIKLAMASI-

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan bir diğer açıklamada ise Pazartesi günü yurdu etkileyecek hava kütlesinin dinamik ve termik yönüyle karakterini belirlemek için birkaç meteorolojik terimin açıklamasını bilmenin önemli olduğu vurgulandı.
  Sibirya Yüksek Basınç Merkezi hakkında bilgi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
  “Rusya'nın doğusunda dünyada kutup bölgesinden sonra en soğuk bölge özelliği gösteren Sibirya bölgesi deniz alanlarına uzak ve oldukça geniş kara alanları dolayısıyla karasal soğuk nüveli kuvvetli yüksek basınç alanlarıdır. Özellikle, kış aylarında hemen hemen her yıl etki alanını genişleterek doğu Avrupa ve Türkiye'nin kuzeydoğu kesimlerine uzanır. Sibirya yüksek basıncı etkili olduğu zaman ülkemizde yoğun yağışlar görülmezken gece ve gündüz ayazları ile sis etkili olur. Halen Rusya'nın kuzey ve iç kesimlerinde etkili olan sistem gündüz sıcaklıkların -30, gece sıcaklıklarını da -44 derecelere kadar düşürmüştür.”
  Pazartesi günü etkili olacak sistemin Sibirya kaynaklı yüksek basınç sistemi olmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
  “Aksine yaklaşık bir hafta boyunca Atlas Okyanusu üzerine yerleşen yüksek basınç nedeni ile İzlanda üzerinden soğuk hava doğuya doğru hareket ederek Baltık Denizi üzerinden Orta Avrupa ve Balkanlar üzerine sarkmaktadır. Bu sistem, Balkanlar üzerine sarkarken Pazar günü Kuzey Afrika kıyıları üzerinden nemli ve sıcak hava kütlesi, Akdeniz üzerinden hızla Türkiye üzerine hareket edecek. Bu sistem, Türkiye'nin batı kesimlerinde lodos ile birlikte yağışlara neden olacak. Pazartesi günü ise bu yağışlı sisteme ilave olarak Balkanlar üzerinde bulunan soğuk havanın eklenmesi ve rüzgarın poyraz fırtınasına dönmesi ile birlikte yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde etkili kar yağışlarının oluşması beklenmektedir.”
  Açıklamada, Türkiye'de bu tür sistemlerin Ocak ve Şubat aylarında görülmesinin oldukça sık yaşanan meteorolojik bir olgu olduğu ifade edildi.

  -HAVA TAHMİNLERİ-

  Açıklamaya göre, yarın lodos ile birlikte biraz artacak olan hava sıcaklığı Pazartesi günü poyraz fırtınası ile birlikte yurdun batı kesimlerinden başlayarak 8-10 derece azalacak.
  Pazartesi günü, İstanbul'da gündüz 0 ile -1 derece civarında beklenen hava sıcaklığı 80 kilometre hızla esen poyraz ile birlikte -10, -12 derece olarak hissedilecek.
  İstanbul'da Pazartesi ve Salı günleri poyraz fırtınasıyla birlikte etkili olacak kar yağışıyla il genelinde buzlanma ve don olayının başta trafik olmak üzere günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı