GeriGündem Metallica yarın, burda!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metallica yarın, burda!

Dünyanın en büyük rock topluluklarından Metallica yarın İstanbul Ali Samiyen Stadı'nda bir konser verecek.

Metallica, ‘‘The Garage Remains The Same 1999’’ turnesine Nisan'da ABD'de başladı. Mayıs ayı boyunca Avrupa'da dolaştı. İstanbul konseri, Avrupa turnesinin ilk aşamasının sonu. Grup 20 günlük bir dinlenmenin ardından Haziran ve Temmuz aylarında Avrupa ve Asya'da bir çok kentte konser verecek. Metallica, böylece toplam 50 konserde sahne almış olacak.

RİTMİK VE SERT

Metallica'nın temeli, 1981 yılında davulcu Lars Ulrich'in, solist ve gitarist James Hetfield'la tanışmasıyla atıldı. İlk kadro James'in ev arkadaşı Rons McGoveny'nin bası, daha sonra gruptan ayrılarak Megadeth'i kuracak Dave Mustaine solo gitarı almasıyla kuruldu. Los Angelas civarında Saxon gibi Heavy Metal topluluklarının ön grubu olarak sahne aldılar. 1982'de grubun efsanevi basçısı Cliff Burton Metallica'ya katıldı. 83'te ayrılan Mustaine'nin yerine Kirk Hammet geldi. Bu kadro, grubun ilk albümü olan ‘‘Kill'em All’’u kaydetti.

Metallica, Heavy Metal guruplarından farklı olarak daha ritmik ve sert bir sounda sahipti. Aynı sound 1983 tarihli ‘‘Ride The Lightning’’le de devam etti. 1984 tarihli ‘‘Master of Pupets’’tan sonra Ozzy Ozborne'la turneye çıktılar ve çok daha geniş bir kitleye ulaştılar. Grup kendini yeniliyordu. Tempoyu bazı şarkılarda biraz daha düşürmüşler ve yalın bir sound arayışına girmişlerdi. Albümün Avrupa turnesinde, grubun otobüsü kaza geçirdi ve basçı Cliff Burton öldü. Yeni basçı 40 aday arasından seçilen Jason Newsted oldu.

RAFİNE VE SAKİN

Yeni kadro cover şarkılardan oluşan ‘‘Garage Days Re-revisited’’ adlı kısa albümü çıkardı. 1988'deyse hayranlarını şaşırtacak rafine ve düşük tempolu bir sounda sahip ‘‘Justice For All’’ piyasaya sürüldü. Listelerde 6 numaraya kadar yükseldi ve en iyi metal/hard rock albümü dalında Grammy aldı. Grup gördüğü ilgi üzerine ‘‘One’’ adlı şarkısına ilk klibini çekmek zorunda kaldı.

1991'de ‘‘Black Album’’ piyasadaydı. Daha kısa şarkılar, daha derin ve güçlü gitarlar ve daha monoton bir albüm sözkonusuydu. Albüm, Grammy, MTV ve American Music Awards'ın yanısıra bir çok ödül aldı. Grup bu albümden sonra sürekli konserler verdi. 15 yıl sonra 14 şarkılık en uzun Metallica albümü ‘‘Load’’ çıktı. Grup double albüm çıkarmak isterken kayıtları yetiştiremeyince böyle bir sonuç ortaya çıkmıştı. 1997'de bu düşük tempolu albümü tamamlayan, daha dinamik ‘‘Reload’’ ortaya çıktı. Geçen yıl da eski ‘‘Garage’’ albümüne ek olarak 11 yeni parçayı kaydettikleri double albüm, ‘‘Garage İnc.’’ piyasa çıktı. Özellikle Tin Lizzy'den Whiskey in the Jarr'ın yorumu büyük ilgi gördü.

Metallica Heavy Metal akımının içinde doğmasına karşın sürekli kendini yenileyerek bu akıma yön veren bir grup oldu. 90'lı yıllarda bütün türler birbirine karışırken köklerine sadık modern bir sound oluşturdu ve rock müziğinin efsane isimleri arasına şimdiden girdi.

Konser uyarıları

*Şu andan itibaren teybe bir ‘‘Boyun Havaları’’ kasedi koyup yarın için yavaş yavaş ısınmaya başlayın. Buna rağmen pazartesi günü büyük ihtimalle çekeceğiniz boyun ve bel ağrıları için kas gevşetici krem ve yakıları şimdiden hazırlayın. Hazırlamazsanız da iki hafta boyunca robot gibi dolaşmaya razı olun! Ses kısıklığını gidermek için kocakarı ilaçları konusunda bilgi sahibi olun. Önerimiz yiyecek olarak karabibireli bal, içecek ıhlamur.

*Eğer kolunuz bacağınız alçıdaysa, tansiyonunuz düşükse saha içi bilet almayın. Aldıysanız da en geride durun. Havada vızır vızır uçan veya uçacak olan pogocu veletlerin menzili dışında kaldığınızdan emin olun. Olamıyorsanız sizi bu durumdan koruyacak, Amerikan futbolu oynayan ultra geniş omuzlu, XXL bedenli bir arakdaşınızı bir-iki metre ileriye konuşlandırın. Konuşlandıramıyorsanız da... Bana ne ya!

*Saha içinde ön sıralara gitmek için kalabalık gruplar (en az 10 kişi) oluşturun. Kalabalık değilseniz bu kalabalık gruplardan uzak durun

*Eğer sıkışma veya boğulma hissiniz varsa, kesinlikle geriye doğru gidin. Bu durumda önünüz boş olsa bile ileriye gitmeyin. Unutmayın ferahladığınızın iki üç katı kadar boğluacaksınız bir kaç saniye sonra.

*Stad çevresinde sabahlayacak cengaverler! Yerin soğuğundan kendinizi koruyun. Ertesi gün ateşiniz kırk dereceye çıkabilir. Daha kötüsü kendinizi kusma makinesine dönmüş bir şekilde veya tuvaletler ve arkadaşlarınız arasında mekik dokuyor halde bulabilirsiniz.

*Küçük veya orta boy bir sırt çantanız olsun. İçine gecenin serininde dönüş için uzun kollu bir şeyler, yağmurluk koyun. Su ve yiyecek birşeyler ve ağrı kesici de alın. Müzik yerine, karınınızın gurultusunu dinlemek pek hoş olmasa gerek.

*İçeriye sokabildiğiniz kadar su sokun. Suyu idareli kullanın. ‘‘Aman çok eğleniyoruz’’ diye etrafa saçmayın. Sakın ‘‘Şu manitaya ıslak ve erotik bir görüntü sunayım’’ diyerek başanızdan aşağı dökmeyin. Esecek bir kuvvetli rüzgar anında boyun tutulmasına yol açacaktır.

*Kendinizi güvencede hissedecek kadar nakit para sağlam bir zulada yanınızda olsun.

*Cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi acayip aletleri evde bırakın. Kullan at makineler konser öncesi görüntü almak için ideal olabilir. İçeri fotoğfaf makinesi sokmayı unutun. Kapıdaki aramada yırtsanız bile, içerideki securityler sizi fotoğraf çekerken görürlerse filmleri alırlar, makinanızı kırarlar.

*Güvenlikle polisle ve diğerleriyle fazla dalaşmayın. Geceyi kodeste yanık türküler dinleyerek geçirebilirsiniz.

*Sahneye çıkmak gibi bir ütopyayı kafanızdan silin. Binlerce insanı kontrol altında tutmak için özellikle sahne önündeki securityler çok sert olacaklardır. Unutmayın securitinin tekmesi pek olur.

*Bu gibi güvenlik sorunlarıyla karşılaşmamak ve konseri bir anı olarak kaydedebilmeniz için kanınızdaki alkol seviyesini kontrol altında tutun. Ertesi gün hiç birşey hatırlamalyabilirsiniz. 6 yıl önce alkol duvarını aşan bir çok talihsiz genç konseri banttan karagöz tekniğiyle izledi. ‘‘Ondan sonra şu şarkı başladı abi. Herifler nası çalıyolar biliyomusun’’ şeklinde.

*Ne kadar moda olsa da, sandalet giymeyin. Ayağınıza en azından bir kaç kere ba-sıla-cak!

*Konserden sonra gurubun hangi bara gittiğine ilşikin ortalıkta dolaşan bilgileri iyi değerlendirin. İyi tahmin yapıp turnayı gözünden vurun. Hadi göreyim sizi!

Rock’un efsanesi

Dünyanın en büyük rock topluluklarından Metallica yarın Ali Samiyen Stadı'nda bir konser verecek. Konser Blue Jean, Sümerbank ve Number 1 TV sponsorluğunda gerçekleşecek.

Konserin hazırlıkları Çarşamba günü başladı ve bugün sona eriyor. Yurtdışından 25 TIR ekipman getirildi. Sadece 10 TIR çim sahayı kaplamak için kullanılacak özel malzemeye ayrıldı. Konserde 70.000 wattlık ses düzeni, özel robot ışıklar ve efektler kullanılacak. Konserde 100 kişilik yabancı teknik ekibin yanısıra 750 kişi görev yapacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle