Gündem Haberleri

  ‘Metal Fırtına’ krizi

  Turan YILMAZ- Uğur ERGAN/ANKARA
  20.02.2005 - 01:19 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Türkiye’yi işgalini anlatan ‘Metal Fırtına’ romanı yazarlarının AKP İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelmesi AKP yöneticileri tarafından iptal ettirildi. AKP yetkilisi, böyle bir girişimin hükümet açısından uygun olmayacağını söyledi.

  AKP’de şimdi de ‘Metal Fırtına’ krizi patlak verdi. Hükümetin, gerilen Türkiye-ABD ilişkilerini yeniden rayına oturtmaya çalıştığı bir sırada, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın, ABD’nin Türkiye’yi işgalini anlatan bu kitabın yazarlarını partililerle buluşturma girişimi partiyi karıştırdı. İl Başkanlığı’nın, Türkiye’de olduğu kadar ABD’de de yankı yaratan kitabın yazarları Burak Turna ve Orkun Uçar’ı partililerle bir araya getirmeyi hedefleyen programı, AKP yöneticilerinin son anda devreye girmeleri üzerine iptal edildi.

  PROMOSYONMUŞ

  AKP İstanbul İl Başkanlığı yetkilileri, yazarları partililerle 26 Şubat Cumartesi günü bir araya getirmesi planlanan etkinlikle ilgili şu bilgiyi verdiler:

  ‘2 bin 500 kitaptan oluşan kütüphanemizi 24 saat açık tutacağız. Kütüphaneye ilgiyi artırıp, kitap okumayı teşvik etmek amacıyla da bazı etkinlikler düzenlemeyi kararlaştırdık. Bu çerçevede yazarları okurlarıyla buluşturmayı planladık. Bu seçimde Türkiye-ABD ilişkileri falan değil, sadece gündemdeki bir kitap olması etkili oldu.’

  YANGINA KÖRÜKLE GİDİLMEZ

  İstanbul İl Başkanlığı’nın bu etkinliği, AKP yönetiminde ise rahatsızlık yarattı. Hükümetin, Irak, özellikle de Kuzey Irak’taki gelişmeler nedeniyle tarihinin en gergin dönemini yaşayan Türk-Amerikan ilişkilerini yeniden rayına oturtmaya çalıştığına dikkat çeken parti yöneticileri, bu konuda yeni bir gerginliğe yol açılmaması için devreye girerek programı iptal ettirdiler. AKP’den üst düzey bir yönetici, ‘Herhangi bir art niyet olmadığını biliyoruz ama yine de yangına körükle gitmenin manası yok’ dedi.

  ABD: HAYAL ÜRÜNÜ ROMAN

  ABD Büyükelçiliği’nden üst düzey bir yetkili de, ‘hayal ürünü’ bir romanın Türkiye-ABD ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi. ABD’de televizyonlarda yayımlanan ve Türkiye’yi hedef alan dizileri de hatırlatan aynı yetkili, ‘Bu tür şeyleri ciddiye almıyoruz. Özgürlüğe ve demokrasiye sahip ülkelerde insanların düşüncelerini açıklama hakları vardır’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı