Gündem Haberleri

  Mesut Yılmaz: Ölüm cezası artık çağdışı

  DHA-Muhammet KAÇAR/RİZE
  10.07.2007 - 15:33 | Son Güncelleme:

  RİZE Bağımsız Milletvekili adayı Mesut Yılmaz, Türkiye’nin terör sorunu ile çağdaşlık sorununu birbirine karıştırmaması gerektiğini belirterek, “Terörle mücadele uğruna çağdaşlıktan vazgeçmemelidir. Ben çektiğimiz bütün acılara rağmen, ölüm cezasının Türkiye’de artık uygulanmaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

  Memleketi ve seçim bölgesi Rize’de propaganda çalışmalarını sürdüren Mesut Yılmaz, Rize Esnaf Odaları Birliği’ni ziyaret etti. Esnafın sorunları hakkında oda başkanı Muammer Atılgan’dan bilgi alan Yılmaz, yaklaşık bir aydır Rize’de değişik kesimleri ziyaret ettiğini belirterek, “Maalesef hükümetin övündüğü ekonomik büyümeden esnafın hiç pay alamadığını gördüm. Türk ekonomisi bizim başlattığımız ekonomik programı devam ettirerek bugün belli bir büyüme hızına erişti. Ama maalesef bu büyümeden aslan payını esnafıyla, çiftçisiyle, çalışanıyla Türk halkı değil, yabancı yatırımcılar elde etti. Bugün dünyada en yüksek reel faiz ödeyen ekonomi Türk ekonomisidir. Türkiye’ye gelen yabancı sermaye dünyanın herhangi bir yerinde elde edebileceği gelirin en az iki katını Türkiye’den elde etmektedir. Bu aslında Türk insanının yarattığı değerlerin dışarıya transferi demektir” dedi.

  Yılmaz Türkiye’deki ekonomik büyümede aslan payını finans kuruluşları, bankalar ve yabancı yatırımcılar elde ederken, sıkıntısını Türk esnafı ve çiftçisinin çektiğini söyledi. Kendilerinin başlattığı ekonomik büyümenin, sadece büyümeyi değil bu büyümenin Türkiye’deki toplum kesitleri arasında adil dağılımını da öngördüğünü vurgulayan Yılmaz, “Bu hükümet gelir dağılım işini tamamen göz ardı etmiştir. Geleceği ipotek altına alma pahasına suni bir büyümenin peşindedir. Bu suni büyüme seçimlerde işlerine yarayacaktır ama seçimden sonra gelecek dönemde Türk ekonomisini çok ağır yük altına sokacaktır. Türkiye en değerli kurumlarını özelleştirmek suretiyle yabancılara satmaktadır. Türkiye aşırı ölçüde dışardan borçlanmaktadır ve büyük faiz yükü altına girmektedir. Bütün bunlar önümüzdeki günlerde Türkiye’nin sıkıntılarının daha da artması anlamına gelecektir. Bugünkü ekonomik tablonun gerçekçi analizi budur” diye konuştu.


  İP POLEMİĞİ ÇAĞDIŞI

  Mesut Yılmaz, “Terörist başı Abdullah Öcalan’ın idamını erteleyen kararın altında Ecevit, Bahçeli ve sizin imzanız bulunuyor ve bu son günlerde seçim meydanlarında dile getiriliyor. Özellikle AKP ve MHP arasında ip tartışması yaşanıyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu yanıtlarken de, “Bu tartışmayı çağ dışı ve ilkel buluyorum. Bizim koalisyon hükümeti döneminde yaptığımız mutabakat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına kadar, bu kararın infazını ertelemektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararı daha sonra bu hükümet döneminde verildi. Dolayısıyla ondan sonra bu kararın gereğini yapmak ya infazı uygulamak veya arada gerçekleşen Anayasa değişikliği icabı infazı uygulamamak tamamen bu hükümetin inisiyatifindeydi. Hükümet taktirini o yönde kullanmıştır. Bunun da Türkiye için doğru bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Ben çektiğimiz bütün acılara rağmen ölüm cezasının Türkiye’de artık uygulanmaması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle de biz bu Anayasa değişikliğini gerçekleştirdik” dedi. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Türkiye’de ölüm cezası yerine uygulanan ağırlaştırılmış müebbet hapis vardır. Aslında şu anda uygulanması gereken ceza da budur. Tabii bölücübaşına bunun ne kadar uygulandığı tartışmaya açıktır. Kanunda ön görülen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile şu anda İmralı’da uygulanan şartların ne kadar birbirine uygun olduğu tartışılabilir. Ama ben ölüm cezasının kaldırılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Adli istatistikler, ölüm cezasının kaldırılmasından sonra Türkiye’de ölüm cezasına tabi suçlarda her hangi bir artışın olmadığını göstermektedir. Bu da Türkiye için sevindirici bir gelişmedir. Türkiye terör sorunu ile çağdaşlık sorununu birbirine karıştırmamalıdır. Terörle mücadele uğruna çağdaşlıktan vazgeçmemelidir.”

  BELEDİYE BAŞKANINA TEPKİ

  Yılmaz açıklaması sırasında kendi posterlerini veya bildirilerini dağıtan kişilere yönelik çeşitli baskılar uygulandığını iddia ederek, “Şu anda demokratik bir yarış yaşanıyor. Ama Rize’de Belediye Başkanı terörü yaşanmaktadır. Belediye Başkanlığı yapan şahıs Rize esnafını ve halkını tehdit etmektedir. Bazı siyasi partilerin afişini asmaları halinde onlara hizmet götürmeyeceği, suyunu keseceği, onlara ceza yazacağını söylemektedir. Bunları bir süre tepki vermeden izledim. Bu Başkan Belediyenin hizmet kuruluşu olduğunu unutmamalıdır. Belediye bir tehdit kurumu değildir. Belediye başkanının bu tavrını acilen değiştirmesini istiyorum. Aksi halde Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu kendisine hatırlatacak girişimlerimiz olacaktır. Türkiye ne Belediye Başkanının ne Başbakan’ın ne Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasından idare edilen bir devlet değildir. Yasalarla idare edilen bir hukuk devletidir. İktidar partisinin resimlerini astırmak, bizim resimlerimizi astırmamak 2007 yılında belediye başkanlığı yapan bir kişiye yakışmamaktadır” dedi.

  Bağımsız milletvekili seçilmesi halinde Rize’nin gerekli hizmetleri alamayacağının iddia edildiğini ifade eden Yılmaz, “Bu seçimin ne şekilde sonuçlanacağı belli değil. Yapılan kamuoyu araştırmalarında AKP’nin birinci parti çıkması muhtemel görünüyor. Ama tek başına hükümet kurabileceği çoğunluğu sağlayıp sağlayamayacağı belli değil. Tek başına hükümet kuramaması halinde koalisyon kuracağı başka bir ortağı yoktur. Bu hükümet uzlaşmaz tutumu ile ya tek başına iktidar olmaya ya da muhalefette kalmayı öngören bir kaderle karşı karşıyadır. Eğer AKP iktidar olamazsa Türkiye yeniden bir koalisyon dönemine girecektir. Ya CHP-MHP koalisyonu gündeme gelebilir veya başka bir koalisyon olabilir. O zaman üç AKP milletvekili seçilse bile muhalefette olurlar. O zaman Rize hiç hizmet alamaz. Ama ben bağımsız seçilirsem her hükümetle diyalog kurmam imkanım vardır. Bağımsız Rize Milletvekili adayı Rize için bir sigortadır, bir güvencedir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı