Gündem Haberleri

  Mesut Yılmaz: Korkmaz Yiğit'e düzenbaz demedim

  A.A.
  23.02.2006 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın, işadamı Korkmaz Yiğit'e hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

  Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, Yılmaz'ın avukatı Erden Arısoy katılırken, Yiğit'in avukatı duruşmaya katılmadı.
  Arısoy, müvekkilinin geçen celse Yiğit'in avukatlarınca mahkemeye sunulan dava konusu sözleri içeren konuşma metninde yer alan ”düzenbaz” kelimesini kullanmadığını ve metinde yer alan sözlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

  Metinde, Yılmaz'ın bir basın toplantısı düzenleyerek Korkmaz Yiğit'e hakaret ettiğinin yazıldığına dikkati çeken Arısoy, müvekkilinin böyle bir toplantı düzenlemediğini, TBMM'deki Soruşturma Komisyonu'ndan çıkarken gazetecilerin sorularına yanıt verdiğini belirtti. Arısoy, bilirkişi raporuyla da iddialarının kanıtlanacağını savundu.

  Yiğit hakkında dava konusunda yalan beyanda bulunmaktan 3 ayrı asliye hukuk mahkemesinde dava açtıklarını ve kazandıklarını ifade eden Arısoy, mahkeme kararlarıyla suçun unsurlarının oluşmadığının sabit olduğunu ileri sürdü.
  Yargıç Mehmet Nuri Öztürk de, Yiğit'in avukatlarına yazı yazılarak iddialarının ispatı için 3 kişilik tanık listesi vermelerine ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

  İddianamede, Yılmaz'ın, Türkbank Soruşturma Komisyonu'nda 13 Mayıs 2004'de ifade verdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, işadamı Korkmaz Yiğit'e “profesyonel yalancı” diyerek basın yoluyla hakaret ettiği belirtiliyor. Yılmaz hakkında, eski Türk Ceza Kanunu'nun ”sövme” başlığını taşıyan 482/4 ve “müteselsil suçlar” hükmünü içeren 80. maddeleri uyarınca 3 ay 15 günden, 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı