Gündem Haberleri

  Mesut Yılmaz Kaset tertip olabilir

  Hürriyet Haber
  24.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, Çakıcı'ya kaçması için Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ın yardımcı olduğunu ortaya çıkartan ses kasetinin ‘tertip olabileceğini’ söyledi. BM Genel kurul toplantısı nedeniyle New York'da bulunan Yılmaz, dün yakını Mehmet Kutman'ın başkanlığını yaptığı Global Securities toplantısı sonrasında bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, herşeyin araştırılıp ortaya çıkacağını vurgularken, Aşık'ın da, ‘‘Gereğini yerine getireceğini, dokunulmazlığının kaldırılması için başvuruda bulunacağına inandığını’’ söyledi. Yılmaz, Aşık'ın Çakıcı ile yaptığı konuşmalar hakkında geçmişte kendisini de bilgilendirdiğini açıkladı.

  Aşık'a DGM yolu açık

  Asalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Devlet Bakanı Eyüp Aşık ile Alaattin Çakıcı arasındaki telefon görüşmesinin suç teşkil etmesi durumunda, cumhuriyet savcıları ve DGM'nin ‘tahkikatta’ serbest olduklarını söyledi. Denizkurdu, ‘‘Eğer bu konuşmayı yapan bir vatandaş olsaydı, bir işadamı olsaydı, bir gazeteci olsaydı hukuk nasıl çalışacak idiyse, şimdi de hukukun o şekilde çalışması lazım’’ dedi.

  Bakan olarak, göreve geldikten sonra tahkikat konusunda iki genelge yayımladığını belirten Denizkurdu, ‘‘Bu genelgelerle, TC savcılarına, konumu ve sıfatı ne olursa olsun -ister başbakan, ister bakan, ister vatandaş- kanunu ihlaller halinde takipte serbest olduklarını söylerken, aslında ben kendimi kısıtladım. Yani ben bakan olarak kendilerine hiçbir müdahale olmayacağını söyledim’’ diye konuştu.

  Çiller: Suçüstü yakalandılar

  Çakıcı ile Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ın telefon görüşmelerinin ortaya çıkması üzerine, DYP yönetimi ANAP'ı topa tuttu. DYP'li bir kurmay, Genel Başkan Tansu Çiller'in, ‘‘Bunlar çetelerle bağlantılı. Hangi yüzle hükümette duracaklar. Suçüstü yakalandılar’’ dediğini aktardı.

  Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, ‘‘Başbakan Mesut Yılmaz'ın da, Aşık'ın da istifa edip, ondan sonra Yüce Divan'a sevkedilmeleri lazım’’ görüşünü savundu. Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, ‘‘Çamurun üstünde oturmayacağını söyleyenlerin, çamur deryasında boğulduklarını kamuoyu ibretle izlemektedir’’ dedi.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı