Gündem Haberleri

  Mescitli ilkokul

  Hürriyet Haber
  05.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dirayet Süren-Dilnihat Özyeğin İlköğretim Okulu Müdürü Orhan Selçuk hakkında idareci odasını mescite dönüştürdüğü iddiasıyla soruşturma açıldı. Müdürün, paçalarını sıvayıp terliklerle okul içinde dolaştığı için öğretmenler tarfından şikayet edildiği öğrenildi.

  İzmir Karabağlar Yeni Çamlık'taki Dirayet Süren-Dilnihat Özyeğin İlköğretim Okulu Müdürü Orhan Selçuk, idareci odasını mescit haline getirdi. Selçuk'un okulda paçalarını, kollarını sıvayıp abdest aldığı, terlikle gezip, yerde halıfleks seccade serili mescitte, öğle ve ikindi namazlarını kıldığı belirtildi.

  Mescit, okulda görevli bir grup öğretmenin, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yaptığı yazılı şikayetle ortaya çıktı. 30 öğretmen şikayet dilekçesi üzerine soruşturma açıldı ve Milli Eğitim'den müfettiş görevlendirildi.

  Dirayet Süren-Dilnihat Özyeğin İlköğretim Okulu Müdürü Orhan Selçuk ise mescit iddialarını reddetti. Selçuk, ‘‘Mescit diye iddia ettiğiniz yer, emekli olan idarecimizin odası. Yerine kadro verilmediği için boş kaldı. Hiçbirşey olarak kullanılmıyor, boş duruyor. İçindeki dolapta bazı eşyalar, perdeler var. Seccade yok’’ diye konuştu. Selçuk, okulda namaz kıldığı, Cuma namazları için de camiye gittiği iddialarını da yalanlayarak, ‘‘Hele böyle bir devirde mümkün mü?’’ dedi.

  Öğretmenler ise Müdür Orhan Selçuk'un namaz öncesinde okul içinde kollarını, paçalarını sıvayıp abdest aldığını belirtip, uyardıklarını belirterek, ‘‘Birgün arkadaşlarımızdan biri, böyle dolaşmaması gerektiğini, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Güvenlik Kurulu'nun irtica konusunda tavizsiz uygulamalarını hatırlattı. Küfredip, 'Boşver onları, it ürür, kervan yürür' dedi. Bu sözlerine en az 10 arkadaşımız tanık oldu. Soruşturma sırasında ifadelerimizi veririz’’ dediler.

  8 yıla karşı müdür

  Aynı okulda, öğretim yılı başında düzenlenen törende konuşma yapan bir öğrenci, 8 yıllık eğitime karşı çıkmış ve 5 artı 3 sistemini savunmuştu. Öğrenciye, konuşma metnini Müdür Selçuk'un dikte ettirdiği ileri sürülmüştü.

  Müdüre özel mescit

  Dirayet Süren-Dilnihat Özyeğin İlköğretim Okulu'nun ikinci katındaki boş oda, halıflekse kaplı ve üzerinde namaz kılındıktan sonra ucu kıvrılmış seccade yer alıyor. Öğretmenler, Müdür Orhan Selçuk'un okul içinde kollarını paçalarını sıvayıp terliklerle dolaştığını söylediler.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı