Gündem Haberleri

  Mescid-i Aksa'ya müdahale

  AA
  06.09.2013 - 16:58 | Son Güncelleme:

  İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'da kendilerini protesto eden Filistinlilere müdahale etti.

  Kudüs'te Yahudilerin dini bayramı olan Roş Aşana nedeniyle dün ve önceki gün Müslümanların El Aksa'ya girişleri İsrail askerleri tarafından engellendi.

  Bunun üzerine bir grup Filistinli Mescid-i Aksa'daki cuma namazı çıkışında İsrail askerlerinin bu tutumunu protesto etmeye başladı.

  Gösteri sırasında yüzü maskeli bazı Filistinliler Megaribe kapısında bekleyen polislere taş attı. Atılan taşların ardından Megaribe ve Sillsile kapısından içeri girmeye başlayan yüzlerce polis, kalabalığın üzerine ses ve gaz bombası atmaya başladı.

  Bir anda savaş alanına dönen Aksa'nın avlusunda Filsitinliler Hz. Ömer, Kubbetü's Sahra, Mervan ve Burak mescidlerine sığınarak mescitlerin kapılarını kapattılar. Ancak pencerelerden içeri gren gaz nedeniyle binlerce kişi öksürük krizine tutuldu. Yer yer bazı kişilerin titrediği ve kustuğu görüldü.

  Bu sırada yaşanan kargaşada polisin sıktığı plastik mermilerden bazı gazeteciler ise bacaklarından ve kollarından yaralanırken, mescitlere giremeyen Filistinliler de İsrail askerlerine taş atarak karşılık verdi.

  Yaklaşık 2 saat süren olayların sonunda İsrail polisi Mescid-i Aksa'yı tamamen kontrol altına alırken, camiye gelen müslümanlar ise polis müdahalesinden kurtulmak için mabedin kuzey ve batı kapılarından hızla kaçarak uzaklaştı.

  Olaylarda 15 Filistinli İsrail güçleri tarafından gözaltına alınırken, 5 Filistinli yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

  Kutsal bir mekanda yaşanan bu olay, Müslüman dünyasını derinden yaraladı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı